Βαριά ήττα για Άρη στην Χαλκίδα

Ήττα με κάτω τα χέρια για τους κιτρινόμαυρους, καθώς για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, ηττήθηκε με 94-69 από την Κύμη στο κλειστό Κανίθου «Τάσος Καμπούρης».

Η Κύμη ήταν εξαιρετική πίσω από τα 6,75 καθώς είχε 17/30 τρίποντα, τα περισσότερα έξω από τα 7,5 μέτρα!

Ο Άρης προηγήθηκε με 14-21 στο 1ο 10λεπτο, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για το σύνολο του Παναγιώτη Γιαννάκη, καθώς μέχρι το ημίχρονο οι Ευβοιώτες είχαν ήδη περάσει μπροστά με 39-35.

Στην έναρξη του 2ου ημιχρόνου, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, έτρεξε ένα σημαντικό σερί, αφού μετέτρεψε το 39-35 σε 55-40, ήτοι 16-5 και δεν ξανακοίταξε ποτέ πίσω της.

Εκπληκτικός για ακόμη ένα παιχνίδι ο «killer» Θαντ Μακφάντεν, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους και 6/7 τρίποντα

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 39-35, 70-51, 94-69.