Πιο κοντά στους τελικούς ο ΠΑΟΚ, 3-1 σετ την Κηφισιά

Ένα βήμα από τους τελικούς της Volley League απέχει ο ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος αξιοποίησε την έδρα του και στο δεύτερο ματς με την Κηφισιά, κάνοντας το 2-0 στο PAOK SPORTS ARENA, με 3-1 σετ.

Η ομάδα του Γιούρι Φιλίποφ αρκείται σε μια νίκη στις δυο… κατεβασιές στην έδρα της αθηναϊκής ομάδας για να περάσει στα τελικά, ειδάλλως η “σειρά” θα μεταφερθεί ξανά στη Θεσσαλονίκη.

Αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ “ζορίστηκε” περισσότερο, με την Κηφισιά να μπαίνει δυνατά, αλλά τους “ασπρόμαυρους” να κερδίζουν με 25-23 στο πρώτο σετ, με άσο του Κλαπβαϊκ.

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες ήταν πάλι “κοντά στο σκορ” , με την Κηφισιά να κάνει το 25-22, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενοι του Νίκου Ζαλμά βρέθηκαν στο +6 (6-12), με τους Θεσσαλονικείς να κερδίζουν τελικά με 25-21.

Το τέταρτο σετ ήταν πιο εύκολο για τους παίκτες του Φιλίποφ, που μπήκαν αποφασιστικά και με σωστές επιλογές έφτασαν στο 25-18.

ΣΕΤ: 25-19 25-15, 25-18

ΠΑΟΚ: Όκολιτς 7 (4/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 19 (19/32 επ., 75%υπ.-38% άριστες), Φιλίποφ 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 14 (7/7 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Κλαπβάικ 19 (15/40 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 7 (5/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 38% υπ.- 07% άριστες), Εφραιμίδης-λ (58% υπ.-19% άριστες) / Κωνσταντινίδης-λ, Τερζής, Γάτσης, Μπούτος.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Νικολάκης 3 (0/2 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 15 (14/29 επ., 1 άσο, 52% υπ.-29% άριστες), Ρεκ 8 (5/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Χαντ 8 (18/44 επ., 1 μπλοκ), Λάανε 12 (8/20 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ.-33% άριστες), Λόπαρ 7 (5/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κάπελας-λ (54% υπ.-38% άριστες) / Γκούζντα-λ, Ρούσης, Μπέλος, Σπυριούνης, Παπαδόπουλος 1 (1 άσο).