Το πανόραμα των προκριματικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών

Δείτε το πρόγραμμα, τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες των επτά προκριματικών ομίλων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών. Από τους επτά προκριματικούς ομίλους, στην τελική φάση προκρίνονται οι επτά πρώτοι και οι πέντε καλύτεροι δεύτεροι.
Στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών 2019 έχουν προκριθεί απ΄ευθείας οι τέσσερις ομάδες που είναι οικοδέσποινες των τεσσάρων ομίλων των τελικών και είναι η Γαλλία, η Σλοβενία, το Βέλγιο και η Ολλανδία.
Επίσης από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2017 έχουν προκριθεί απ΄ευθείας οκτώ ομάδες και είναι Ρωσία, Γερμανία, Σερβία, Ιταλία, Βουλγαρία, Τσεχία, Πολωνία και Τουρκία.
Στα προκριματικά θα αγωνιστούν 26 ομάδες και θα προκριθούν οι 12 από αυτές.
Α’ όμιλος
1η αγωνιστική – 15 Αυγούστου 2018
Ρουμανία – Δανία 3-2 (21-25, 25-20, 24-26, 25-22, 15-11)
2η αγωνιστική – 18 Αυγούστου 2018
Δανία – Φινλανδία 1-3 (19-25, 25-17, 21-25, 17-25)
3η αγωνιστική – 22 Αυγούστου 2018
Φινλανδία – Ρουμανία
4η αγωνιστική – 26 Αυγούστου 2018
Ρουμανία – Φινλανδία
5η αγωνιστική – 6 Ιανουαρίου 2019
Φινλανδία – Δανία
6η αγωνιστική – 9 Ιανουαρίου 2019
Δανία – Ρουμανία

Βαθμολογία

Ομάδες
Ν Η Β Σετ Πόντοι
Φινλανδία
1 0 3 3-1 92-82
Ρουμανία
1 0 2 3-2 110-104
Δανία
0 2 1 3-6 186-202
Β’ όμιλος
1η αγωνιστική – 15 Αυγούστου 2018
Ισραήλ – Λετονία 3-0 (25-23, 29-27, 25-13)
2η αγωνιστική – 19 Αυγούστου 2018
Λετονία – Εσθονία
3η αγωνιστική – 22 Αυγούστου 2018
Εσθονία – Ισραήλ
4η αγωνιστική – 26 Αυγούστου 2018
Ισραήλ – Εσθονία
5η αγωνιστική – 6 Ιανουαρίου 2019
Εσθονία – Λετονία
6η αγωνιστική – 9 Ιανουαρίου 2019
Λετονία – Ισραήλ
Βαθμολογία
Ομάδες
Ν Η Β Σετ Πόντοι
Ισραήλ
1 0 3 3-0 79-63
Λετονία
0 1 0 0-3 63-79
Εσθονία
0 0 0 0-0 0-0
Γ’ όμιλος
1η αγωνιστική – 15 Αυγούστου 2018
Σλοβακία – Ισλανδία 3-0 (25-07, 25-15, 25-17)
Μολδαβία – Μαυροβούνιο 3-2 (24-26, 19-25, 25-22, 25-19, 15-12)
2η αγωνιστική – 19 Αυγούστου 2018
Μαυροβούνιο – Σλοβακία
Ισλανδία – Μολδαβία
3η αγωνιστική – 22 Αυγούστου 2018
Σλοβακία – Μολδαβία
Μαυροβούνιο – Ισλανδία
4η αγωνιστική – 26 Αυγούστου 2018
Ισλανδία – Μαυροβούνιο
Μολδαβία – Σλοβακία
5η αγωνιστική – 5 Ιανουαρίου 2019
Σλοβακία – Μαυροβούνιο
Μολδαβία – Ισλανδία
6η αγωνιστική – 9 Ιανουαρίου
Ισλανδία – Σλοβακία
Μαυροβούνιο – Μολδαβία
Βαθμολογία
Ομάδες
Ν Η Β Σετ Πόντοι
Σλοβακία
1 0 3 3-0 75-39
Μολδαβία
1 0 2 3-2 108-104
Μαυροβούνιο
0 1 1 2-3 104-108
Ισλανδία 0 1 0 0-3 39-75
Δ’ όμιλος
1η αγωνιστική – 15 Αυγούστου 2018
Πορτογαλία – Αλβανία 3-0 (25-21, 25-20, 25-15)
Αυστρία – Κροατία 3-1 (21-25, 25-21, 26-24, 25-22)
2η αγωνιστική – 18 και 19 Αυγούστου 2018
Κροατία – Πορτογαλία 0-3 (18-25, 22-25, 18-25)
19/8: Αλβανία – Αυστρία
3η αγωνιστική – 22 Αυγούστου 2018
Πορτογαλία – Αυστρία
Κροατία – Αλβανία
4η αγωνιστική 25 και 26 Αυγούστου 2018
25/8: Αυστρία – Πορτογαλία
26/8: Αλβανία – Κροατία
5η αγωνιστική – 5 Ιανουαρίου 2019
Πορτογαλία – Κροατία
Αυστρία – Αλβανία
6η αγωνιστική – 9 Ιανουαρίου 2019
Αλβανία – Πορτογαλία
Κροατία – Αυστρία
Βαθμολογία
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Πορτογαλία 2 0 6 6-0 150-114
Αυστρία 1 0 3 3-1 97-92
Κροατία 0 2 0 1-6 150-172
Αλβανία 0 1 0 0-3 56-75
Ε’ όμιλος
1η αγωνιστική – 15 Αυγούστου 2018
Ισπανία – Γεωργία 3-0 (25-09, 25-12, 25-06)
Λευκορωσία – Νορβηγία 3-1 (25-17, 28-26, 18-25, 28-26)
2η αγωνιστική – 18 και 19 Αυγούστου 2018
Νορβηγία – Γεωργία 3-0 (25-20, 25-19, 25-13)
19/8: Λευκορωσία – Ισπανία
3η αγωνιστική – 22 Αυγούστου 2018
Ισπανία – Νορβηγία
Λευκορωσία – Γεωργία
4η αγωνιστική – 25 Αυγούστου 2018
Γεωργία – Λευκορωσία
Νορβηγία – Ισπανία
5η αγωνιστική – 5 Ιανουαρίου 2019
Ισπανία – Λευκορωσία
Γεωργία – Νορβηγία
6η αγωνιστική – 9 Ιανουαρίου 2019
Γεωργία – Ισπανία
Νορβηγία – Λευκορωσία
Βαθμολογία
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Ισπανία 1 0 3 3-0 75-27
Λευκορωσία 1 0 3 3-1 99-94
Νορβηγία 1 1 3 4-3 169-151
Γεωργία 0 2 0 0-6 79-150
Ζ’ όμιλος
1η αγωνιστική – 15 Αυγούστου 2018
Ουκρανία – Ελβετία 3-0 (25-16, 25-16, 25-20)
Ουγγαρία – Σκόπια 2-3 (23-25, 23-25, 25-23, 25-23, 14-16)
2η αγωνιστική – 18 και 19 Αυγούστου 2018
Σκόπια – Ουκρανία 2-3 (27-25, 26-24, 20-25, 20-25, 12-15)
19/8: Ελβετία – Ουγγαρία
3η αγωνιστική – 22 Αυγούστου 2018
Ουκρανία – Ουγγαρία
Σκόπια – Ελβετία
4η αγωνιστική – 25 Αυγούστου 2018
Ελβετία – Σκόπια
Ουγγαρία – Ουκρανία
5η αγωνιστική – 5 Ιανουαρίου 2019
Ουκρανία – Σκόπια
Ουγγαρία – Ελβετία
6η αγωνιστική – 9 Ιανουαρίου 2019
Ελβετία – Ουκρανία
Σκόπια – Ουγγαρία
Βαθμολογία
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Ουκρανία 2 0 5 6-2 189-157
Σκόπια 1 1 3 5-5 217-223
Ουγγαρία 0 1 1 2-3 110-112
Ελβετία 0 1 0 0-3 52-75
Η’ όμιλος
1η αγωνιστική – 15 Αυγούστου 2018 
Αζερμπαϊτζάν – Σουηδία 3-2 (23-25, 19-25, 26-24, 25-22, 15-10)
Ελλάδα – Λουξεμβούργο 3-0 (25-21, 25-21, 25-20)
2η αγωνιστική – 18 Αυγούστου 2018 
Σουηδία – Ελλάδα 0-3 (20-25, 20-25, 16-25)
Λουξεμβούργο – Αζερμπαϊτζάν 2-3 (27-25, 26-24, 20-25, 20-25, 12-15)
3η αγωνιστική – 22 Αυγούστου 2018 
20.00: Σουηδία – Λουξεμβούργο
20.30: Ελλάδα – Αζερμπαϊτζάν (ΕΡΤ3)
4η αγωνιστική – 26 Αυγούστου 2018
19.00: Αζερμπαϊτζάν – Ελλάδα
20.00: Λουξεμβούργο – Σουηδία
5η αγωνιστική – 5 ή 6 Ιανουαρίου 2019 
Ελλάδα – Σουηδία
Αζερμπαϊτζάν – Λουξεμβούργο
6η αγωνιστική – 9 Ιανουαρίου 2019 
Λουξεμβούργο – Ελλάδα
Σουηδία – Αζερμπαϊτζάν
Βαθμολογία
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Ελλάδα 2 0 6 6-0 150-118
Αζερμπαϊτζάν 2 0 4 6-4 221-218
Λουξεμβούργο 0 2 1 2-6 174-188
Σουηδία 0 2 1 3-5 162-183