Στα ημιτελικά ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες κέρδισε με 3-0 σετ τον Ηρακλή στο PAOK Sports Arena, για το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς και πήρε την πρόκριση για την ημιτελική φάση των playoffs του πρωταθλήματος.

Ο Δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση με εξαιρετικά σέρβις και πέντε άσους(!) . Οι γηπεδούχοι τα έκαναν όλα καλά, αφού εκτός από την επίθεση, πολύ καλά λειτούργησαν και τα μπλοκ, δίνοντας έτσι αρκετά μεγάλη διαφορά στο πρώτο σετ(25-16). Το οποίο άργησε αρκετά να ολοκληρωθεί με τον Φέργκιουσον να… ανοίγει διάλογο με την εξέδρα και να υπάρχει δεκάλεπτη διακοπή.

Ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ, προηγήθηκε με 10-8 και ήταν πιο ανταγωνιστικός. Στην συνέχεια οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν την διαφορά, πήραν κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκαν με 20-15 και 22-16. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν, ισοφάρισαν σε 23-23 με τον ΠΑΟΚ τελικά να κάνει το 2-0 με σκορ 25-23.

Πιο δυνατά μπήκαν και στο τρίτο σετ οι κυανόλευκοι, προηγήθηκαν με 3-0 και 3-6 αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε σημείο για να διεκδικήσουν το σετ, ο ΠΑΟΚ ανέβασε σταδιακά την απόδοση του και με οδηγό τον Κλάπβάικ έφτασε στο 25-19 , έκανε το 3-0 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 25-16, 25-23, 25-19