Έκανε το χρέος του, αλλά αποκλείστηκε ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-1(22-25, 25-22, 25-20, 25-20) σετ την Σασταμάαλα, πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης και πλέον περιμένει τα αποτελέσματα των αγώνων της Σομόν και της Μπερλίν(τα δυο ματς ξεκινάνε στις 21:00 και 21:30) για να δει αν προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ του βόλεϊ.

Ο «Δικέφαλος» μπορεί να έχασε το πρώτο σετ, αλλά κατάφερε με ηγέτη τον εκπληκτικό για ακόμη ένα ματς, Θάνο Τερζή, αλλά και τους Ούτσικοφ και Σαφράνοβιτς να κάνουν πολύ καλό ματς, να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει αυτό που ήθελε από τον αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι με τον Νικολάι Ούτσικοφ να κάνει σωστά σερβίς που βγάλαν εκτός αγώνα τους υποδοχείς της Σασταμάαλα. Ο Βούλγαρος ήταν αποτελεσματικό και στην επίθεση, έτσι ο ΠΑΟΚ πήγε στο τεχνικό τάιμ άουτ όντας μπροστά με τρεις πόντους. Ωστόσο, στη συνέχεια οι Φιλανδοί έβγαλαν αντίδραση και με καλά σερβίς εκμεταλλεύτηκαν τις κακές υποδοχές του Γκιόν και του Κουμεντάκη, περνώντας μάλιστα μπροστά στο σκορ με 16-18. Ο Ρίτσι κάλεσε για δεύτερη φορά τάιμ άουτ, πέρασε στο ματς τον Σαφράνοβιτς, η υποδοχή του ΠΑΟΚ ανέβασε τα ποσοστά της και είχαμε και πάλι ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του σετ, όταν και δύο λάθη του ΠΑΟΚ σε επιθέσεις του Κουμεντάκη και του Ούτσικοφ στην ουσία χάρισαν το σετ στους Φιλανδούς με σκορ 22-25.

Με το ίδιο νόμισμα το δεύτερο σετ ήταν περίπου ίδιο με το πρώτο. Ο ΠΑΟΚ μπήκε και πάλι δυνατά, προηγήθηκε με 5-3, αλλά οι Φιλανδοί κατάφεραν σχετικά γρήγορα να μαζέψουν την διαφορά, αφού η ομάδα του Ρίτσι δεν είχε την απαραίτητ διάρκεια για να πα΄ρει μεγαλύτέρη διαφορά. Έτσι μέχρι τα μέσα του σετ καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει και να πάρει προβάδισμα κατάκτησης του σετ.Όλα αυτά μέχρι το 20-19, αφού τότε οι παίκτες του ΠΑΟΚ έβγαλαν νεύρο και για πρώτη φορά κέρδισαν δύσκολες μπάλες πάνω στο φιλέ. Το σετ έκλεισε όπως το πρώτο, αλλά με διαφορετικό νικητή. Λάθη από τους Φιλανδούς, εύστοχες επιθέσεις από τον Κουμεντάκη και 1-1 σετ για τον ΠΑΟΚ.

Είχαμε διαπιστώσει από το παιχνίδι του πρώτου γύρου ότι οι δύο ομάδες βρίσκονται πολύ κοντά σε απόδοση. Αυτό φάνηκε και στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου σετ. ΠΑΟΚ και Σασταμάαλα πήγαιναν και πάλι χέρι-χέρι, αλλά αυτό έγινε μέχρι το 16-16. Από εκεί και μετά ο Νικολάι Ούτσικοφ, ο Θάνος Τερζής και ο Αλεξάνταρ Σαφράνοβιτς πήραν την κατάσταση στα χέρια τους. Ο καθένας από το… μετερίζι του έστειλε την διαφορά στο +5 (24-19), και με ένα λάθος σερβίς του Σίβολα πήρε το σετ με 25-20,κάνοντας το 2-1. Έκανε την δουλειά ο Κουμεντάκης.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ. Πότε ο ΠΑΟΚ, πότε η Σασταμάαλα δημιουργούσαν διαφορές της τάξης των δύο-τριών πόντων. Οι Φιλανδοί έμοιαζε να είχαν τον πρώτο λόγο. Αλλά τότε, ξαναμίλησε η ψυχή των παικτών του Ντανιέλε Ρίτσι. Το 15-17 έγινε 21-18 με τα εξαιρετικά σερβίς του Ραφαήλ Κουμεντάκη και τις εξαιρετικές ενέργειες των Τακουρίδη και Πελεκούδα πάνω στο φιλέ. Η ψυχολογία ήταν με το μέρος του ΠΑΟΚ, ο οποίος, φυσιολογικά κατέκτησε το τέταρτο σετ και κατ’επέκταση τη νίκη με το τελικό

Τα σετ: 22-25, 25-22, 25-20, 25-20