Εύκολο απόγευμα για τον ΠΑΟΚ- Κλείδωσε την δεύτερη θέση

Ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε καμία αντίσταση κόντρα στο παιχνίδι με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, επικράτησε με 3-0 σετ και “σφράγισε” την δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Ο “Δικέφαλος” χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης πήρε το πρώτο σετ με 25-19, κάνοντας δυναμικό τελείωμα και μίνι σερί τεσσάρων πόντων, το οποίο του άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη.

Κάτι παρόμοιο συνέβη και στο δεύτερο σετ, με την διαφορά ότι οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ καλύτερα σε σχέση με το πρώτο. Το τελικό 25-18 τους έφερε ακόμη πιο κοντά στο τρίποντο, αφού όλα έδειχναν πως ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης δεν θα μπορέσει να βρει απαντήσεις.

Kαι όντως έτσι έγινε, αφού το τρίτο σετ ήταν το χειρότερο για τους φιλοξενούμενους. Ο ΠΑΟΚ Μπήκε από νωρίς στην θέση του οδηγού (14-10) και στο τέλος έφτασε στην κατάκτησή του με σκορ 25-19 παίρνοντας έτσι τη νίκη και το “καθαρό” τρίποντο.

Τα σετ: 25-19, 25-18, 25-17

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Ουτσίκοφ 12 (11/20 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (9/15 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 46% άριστες), Γκιόν 11 (10/15 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 52% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 13% υπ. – 13% άριστες), Τερζής, Σακόγλου 1 (μπλοκ), Στίγγας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Παγιάν 9 (8/34 επ., 1 άσσος), Χατζόπουλος 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (2 άσσοι), Βελίτσκοβιτς 8 (6/17 επ., 2 άσσοι, 46% υπ. – 23% άριστες), Μέχια 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (7/15 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 27% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 79% υπ. – 68% άριστες), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής.