Δεν δυσκολεύτηκε ο ΠΑΟΚ απέναντι στην Κομοτηνή

Εύκολη υπόθεση ήταν ο αγώνας του ΠΑΟΚ με την Κομοτηνή για το θεσμό του κυπέλλου Ελλάδος στο βόλεϊ. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα που είναι και κάτοχος του τροπαίου μπήκε φορτσάτη όταν και καθάρισε με χαρακτηριστική άνεση το πρώτο σετ με 25-13. Οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί και με Όκολιτς, Γκάρετ και Κλάπβιαϊκ να έχουν κέφια έδειξαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα.

Η Κομοτηνή μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ όταν και προηγήθηκε με 3-8 αναγκάζοντας τον Σάκη Ψάρα να καλέσει τάιμ άουτ. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 7-9 αλλά η ακριτική ομάδας έφτασε στο 11-15 έχοντας τον έλεγχο του σετ. Ο ΠΑΟΚ έφερε τα πράγματα τούμπα όταν και προηγήθηκε με 20-18 με τον Κλάπβαϊκ αλλά οι φιλοξενούμενοι με Σεφτσόφ και Δαλακούρα ισοφάρισαν σε 20-20 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Η Κομοτηνή έφτασε στο σετ μπολ (23-24) το οποίο και απώλεσε ενώ έχασε και ο ΠΑΟΚ σετ μπολ. Το σετ κινήθηκε στην κόψη του ξυραφιού με την Κομοτηνή να καταφέρνει να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ με 27-29 και μπλοκ του Δαλακούρα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Οι ακρίτες προηγήθηκαν με 7-9 και 12-14 με τον Σάκη Ψάρρα να αντικαθιστά τον Φιλίποφ με τον Τερζή. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ξανά με 16-15 με τον Γκάρετ και τελικά πήρε το σετ με 25-21.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει το ματς στο τέταρτο σετ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-8 και 16-10 με την Κομοτηνή να δείχνει αδύναμη να αντιδράσει. Η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους (22-12) με τον ΠΑΟΚ να κατακτά το σετ με 25-15 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Η κλήρωση της προημιτελικής φάσης θα γίνει το πρωί της Πέμπτης στα γραφεία της ΕΟΠΕ.

Τα σετ: 3-1 (25-13, 27-29, 25-21, 25-15)