Αποβολές και διακοπές στο Άρης-Αίας!

Η ομάδα βόλεϊ του Άρη γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής με 3-1 σετ από τον Αίαντα Ευόσμου, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, σ’ ένα ματς, όμως, που στιγματίστηκε από τις αποβολές των κ.κ. Πάτρα, Βαρβούτα, από πλευράς των «κίτρινων».

Όλα ξεκίνησαν στα μισά του τρίτου σετ και συγκεκριμένα στο 15-18, με τον δεύτερο διαιτητή, κ. Μπουγιούκα, να δίνει φιλέ, απόφαση στην οποία αντέδρασε ο πάγκος του Άρη και τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα, με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 15-20 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο σημείο αυτό αποβλήθηκε ο έφορος των «κίτρινων», κ. Βαρβούτας, με τον Άρη στη συνέχεια του αγώνα να ισοφαρίζει σε 22-22, όμως, με δύο διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων το σκορ διαμορφώθηκε 22-24.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά, όμως, στο 20-20 του τέταρτου σετ ο διαιτητής σφύριξε μία διπλή μπαλιά που ξεσήκωσε νέα θύελλα αντιδράσεων και κόστισε στον Άρη την αποβολή του Χρήστου Πάτρα.

Εν συνεχεία το ματς διεκόπη για 20΄, ήρθε η αστυνομία χωρίς να χρειαστεί, όμως να παρέμβει, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 21-20 και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 21-21 στην επόμενη φάση, καθώς ο διαιτητής έδωσε πιαστή μπαλιά στους «κίτρινους». Οι τελευταίοι προηγήθηκαν εκ νέου με 22-21, όμως, και πάλι δικά τους λάθη έδωσαν το σετ με 22-25 στον Αίαντα και μαζί και το ματς.

Το areanfm.gr επικοινώνησε με τον έφορο του Άρη, κ. Γιάννη Βαρβούτα, ο οποίος αρκέστηκε να σχολιάσει το εξής:

«Θέλουν δεν θέλουν οι γνωστοί κύκλοι η ομάδα θ’ ανέβει!».