Ισόπαλο το ντέρμπι στον Εύοσμο

Χωρίς νικητή έληξε ο αγώνας μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού για  του πρώτου ιστορικού ντέρμπι για την handball premier.

Οι δύο ομάδες σε ένα παιχνίδι που έσπασαν καρδιές αναδείχτηκαν ισόπαλες με 17-17 στο κλειστό του Ευόσμου σε ένα αποτέλεσμα που δεν ευνόησε κανέναν από τους δύο.

ΠΑΟΚ κατέφερε να φέρει στα ίσα το παιχνίδι αν και βρέθηκε αρκετές φορές πίσω στο σκορ με τρία γκολ (14-17) πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Κυπραίου ισοφάρισε για τον δικέφαλο ενώ ο τερματοφύλακα Γουργούμης απέκρουσε πέναλτι του Αλβανού στα τελευταία δύο λεπτά.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που κατάφερε να μπει καλύτερα στο ματς, όπου με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου ήταν στο υπέρ του 1-4. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, ενώ στο 25’ του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός πέρασε στο +4 μπροστά (4-8), με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να μειώσει, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεση. Τελικά, το ημίχρονο έκλεισε στο ιδανικά για τον Ολυμπιακό με σκορ 6-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος ήταν αυτός που κατάφερε και πάτησε καλύτερα καθώς μείωσε αρχικά σε 8-9 με δυο γρήγορα γκολ, ενώ με την συμπλήρωση του 40λέπου έφερε το παιχνίδι στα ίσα (10-10). Στη συνέχεια οι δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (11-11, 12-12), με τον ΠΑΟΚ να φεύγει στο +1 (13-12) . Η απάντηση όμως του Ολυμπιακού δεν άργησε, ο οποίος με ένα σερί 4-0 έφυγε στο 13-16 . Κάπου εκεί, ο ΠΑΟΚ άρχισε να νικάει τον Τσιλιμπάρη, μαζεύοντας την διαφορά (14-16, 15-16), ενώ στη συνέχεια έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 17-17, καθώς ο Βεσελίνοβιτς αστόχησε στο πέναλτι. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 56,  για τον ΠΑΟΚ, σκορ που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο ΔΑΚ Ευόσμου.