Βαριά ήττα για Βασιλεία!

Σχήμα βασικών παρέταξε στο δεύτερο φιλικό της Παρασκευής ο Ραφαέλ Βικί, αφού αγωνίστηκε με τους: Όμλιν, Αγέτι, Φράι, Καλούλου, Πετρέτα, Ριβέρος, Ντιέ, Στόκερ, Σούκι, Βαν Βονσφίκελ, Τσούφι.

Το ματς απέναντι στην Φέγενορντ δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Βασιλεία, αφού μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης ο Φαν Πέρσι έβαλε σε θέση οδηγού τους Ολλανδούς, με την αντίπαλο του ΠΑΟΚ να παρουσιάζει σοβαρές αμυντικές αδυναμίες.

Μάλιστα, η Φέγενορντ πήγε στα αποδυτήρια, προηγούμενη με 2-0, καθώς στο 45′ ο Μπεργκίς εκμεταλλεύτηκε ακόμη ένα λάθος της άμυνας των Ελβετών, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Όμλιν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η αντίπαλος του ΠΑΟΚ παρουσίασε τις ίδιες αδυναμίες, με αποτέλεσμα η Φέγενορντ να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 62′, με τον Φαν Πέρσι να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο 71′ ο Μποτεγκίν σημείωσε το 4-0 για την ολλανδική ομάδα, με την Βασιλεία να μην μπορεί να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα.

Στο 80′ ο Βιλένια έδωσε διαστάσεις… θριάμβου στη φιλική νίκη της Φέγενορντ, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0, με την Βασιλεία λίγες ημέρες πριν το ματς με τον ΠΑΟΚ, να δείχνει ένα άκρως προβληματικό πρόσωπο.

Μετά την πρωινή τεσσάρα στο πρώτο φιλικό παιχνίδι και την βραδινή πεντάρα, οι Ελβετοί θέλουν να ξεχάσουν την σημερινή ημέρα, όπως σχολίασαν και με χιούμορ μέσω από τα social media: