Το σερί του ο Απόλλων, 2-0 τον Αιγινιακό

Για την 22η αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ ο Απόλλων Πόντου υποδέχτηκε στο γήπεδο της Καλαμαριάς, τον Αιγιανιακό και πήρε αυτό που ήθελε … τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Αυτή ήταν η έκτη σερί νίκη για την ομάδα της Καλαμαριάς.

Καλύτερο ξεκίνημα δε θα μπορούσαν να φανταστούν οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα Πόντου καθώς μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπρίτο μετά από σέντρα του Γεωργιάδη, με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στο 8′ ξανά ο Μπρίτο απείλησε την εστία του Αιγινιακού αλλά μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Τόλιος. Στη συνέχεια στο 38′ παράλληλη σέντρα του Γκατσολάρι, έδιωξε ο Λόπεθ και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ του Απόλλων Πόντου.

Οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη, μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο…στο 53′ μετά από σέντρα του Ηλιάδη, ο Χασομέρης με πλασέ έγραψε το 2-0. Ο Αιγινιακός είχε ευκαιρία με το Ζούρκο, στο 57′ αλλά ο Λόπεθ απέκρουσε τη μπάλα. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια και ο Απόλλων έφτασε σε μία ακόμη νίκη.

*Πριν το ξεκίνημα του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή, Σάββα Σφαιρόπουλου.

*Στο γήπεδο της Καλαμαριάς , υπήρχε σήμερα και μαθητική κερκίδα.

Απόλλων Πόντου-Αιγινιακός  2-0

Διαιτητές: Πανυτσίδης (Κοζάνης), Βοηθοί: Τοροσιάδης, Νταβέλας (Μακεδονίας)

Σκόρερ: 4′ Μπρίτο, 53′ Χασομέρης –

Κίτρινες: – 20′ Πέριτς

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Αμαραντίδης, Καλί (68′ Καπίας), Σαμαράς, Γεωργιάδης, Συμελίδης, Καλογέρης, Τσεμπερίδης (68′ Βεργώνης), Χασομέρης, Ηλιάδης, Μπρίτο(78′ Λιόνης)

Αιγινιακός (Κώστας Νικολαϊδης): Τόλιος, Βλάχος, Κρύπας, Λιόλιος, Τοπαλίδης (69′ Κούστα), Γκατσολάρι, Πέριτς (46′ Χότζιτς), Αντωνιάδης (58′ Τσολακίδης), Ζούρκος, Παπαδόπουλος, Σοφιάνης