«Διπλό» με ρεκόρ στη Σπάρτη

Χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερο πρόβλημα οι “κιτρινόμαυροι” επικράτησαν εύκολα με 3-0 εκτός έδρας της Σπάρτης και συνέχισαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους, δύο αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος με τον Γιάννη Πασά να πετυχαίνει γκολ και να μοιράζει μία ασίστ, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος πέτυχε δύο τέρματα ισοφαρίζοντας το προσωπικό του ρεκόρ.

Καλό ξεκίνημα και… διακοπή

Οι ποδοσφαιριστές του Άρη μπήκαν “δυνατά” στην αναμέτρηση και κατάφεραν να ασκήσουν πίεση στα καρέ των γηπεδούχων, όμως αρχικά ο Άγγελος Χαντί και σε δύο περιπτώσεις ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος, δεν κατάφεραν να βάλουν νωρίς, τους “κιτρινόμαυρους”, μπροστά στο σκορ.

Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να απειλήσουν με ανορθόδοξο τρόπο με το σουτ του Τσιόφου να είναι η μοναδική αξιόλογη ευκαιρία, όμως ο τερματοφύλακας του Άρη, Γιώργος Καντιμοίρης, απομάκρυνε σε κόρνερ.

Το σκορ για τον Άρη άνοιξε ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο Γιώργος Δεληζήσης, με από ανατροπή από τον Μπάμπη Οικονομόπουλο.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ακολούθησε ολιγόλεπτη διακοπή μετά από “επίθεση” του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Μακρυωνίτη, στον διαιτητή που όμως επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε.

ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το προβάδισμα που πήρε ο Άρης από το πρώτο ημίχρονο ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα, καθώς οι ποδοσφαιριστές της Σπάρτης “ανέβηκαν” για να πιέσουν την άμυνα των “κιτρινόμαυρων”.

Αποτέλεσμα του τρόπου παιχνιδιού των γηπεδούχων ήταν να μείνουν “ανοιχτοί” χώροι στην άμυνα, τους οποίους εκμεταλλεύτηκαν οι Γιάννης Πασάς και Δημήτρης Διαμαντόπουλος, που ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 3-0.

Αρχικά, ο ακραίος μεσοεπιθετικός στο 62ο λεπτό δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το δεύτερο τέρμα του Άρη, καθώς πλάσαρε από πλεονεκτική θέση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό 3-0 πέτυχε ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος, με τον Γιάννη Πασά να του “σπάει” την μπάλα στο 76ο λεπτό, με τον φορ των “κιτρινόμαυρων” να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το τρίτο του Άρη.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο αγώνας αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με το σύνολο του Δημήτρη Σπανού να παίρνει ακόμη μία νίκη.

ΣΠΑΡΤΗ (Μάρκος Στεφανίδης): Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Νιάρος, Σάββα, Οικονομόπουλος, Γραικός, Δεινόπαππας (λ.τρ. 11΄Συμεωνίδης, λ.τρ. 57΄Κολτσίδας), Παναγιώτου, Τσιόφου, Γουόρντεν (λ.τρ. 51΄Μουζακίτης), Φουρτάδο

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Τζανακάκης, Κανακούδης, Δεληζήσης, Μαραγκός, Μουμίν, Νίκιτς, Πασάς, Χαντί (72΄Λώττας), Μπαργκάν (77΄Τσουμάνης), Διαμαντόπουλος