Παν.Κόρμπος: «Μέτρησε η απειρία μας»

Ο Παναγιώτης Κόρμπος, χρέωσε στην απειρία της πλειοψηφίας των παικτών του Πανιωνίου την εικόνα και την απόδοση του Πανιωνίου, μιλώντας στην κάμερα των καναλιών cosmote:

«Κάποιος που θα ακούσει το σκορ και δεν θα έχει δει το παιχνίδι θα πει πως η δυναμικότητα του ΠΑΟΚ μέτρησε. Δεχθήκαμε το πρώτο γκολ από πλάγιο και τα άλλα δύο από δικά μας λάθη, αυτά τα γρήγορα γκολ ήταν καθοριστικά για την εξέλιξη του αγώνα. Ο Πανιώνιος όσο είμαι εγώ εδώ τουλάχιστον είναι ομάδα με πάθος και ένταση, ο ένας καλύπτει τον άλλον σε κάθε ματς, όλοι πέφταμε πάνω στην μπάλα σαν καμικάζι πάντα.

Η απειρία μέτρησε σήμερα, σε αυτά τα διπλά παιχνίδια ο πρωταρχικός στόχος είναι να κρατήσεις τουλάχιστον το μηδέν στο πρώτο ματς, είχαμε πει ότι ας ερχόταν 0-0 αν γίνεται, δεν θέλαμε να δώσουμε γρήγορο τέμπο. Μέτρησε σίγουρα η απειρία, χωρίς να θέλω να μειώσω τη δυναμική του ΠΑΟΚ. Ήταν ένα μεγάλο ευχαριστώ από εμάς στους φιλάθλους μας το ότι βγήκαμε ξανά στο γήπεδο για να τους χειροκροτήσουμε, ήταν το ελάχιστο που μπορούσαμε να κάνουμε για να τους δείξουμε την ευγνωμοσύνη μας.

Όταν χάνεις με τέτοιο σκορ σε έναν ημιτελικό Κυπέλλου που περιμέναμε όλοι και ας μην κρυβόμαστε θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο, αλλά ο κόσμος σε στηρίζει, δείχνει ότι είναι στα καλά και στα άσχημα δίπλα σου, σε χειροκροτεί μετά από εντός έδρας ήττα, γεμίζει το γήπεδο και θέλει τη νίκη, όπως τη θέλαμε κι εμείς, πρέπει να του πεις ένα μεγάλο ευχαριστώ.

Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να στεναχωρηθούμε σήμερα, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο σε ολόκληρο τον κόσμο, άλλες φορές χάνεις και άλλες κερδίζεις, τώρα πρέπει να κοιτάξουμε το πρωτάθλημα και τον στόχο της 5ης θέσης. Εμείς ανεβάσαμε τον πήχη και θα προσπαθήσουμε να την κατακτήσουμε, δεν θα είναι εύκολο, τίποτα δεν είναι εύκολο στο ποδόσφαιρο και ο παίκτης πρέπει να μάθει να ζει με τα καλά και τα άσχημα αποτελέσματα, είτε είναι 18 είτε 38 ετών.

Τη μία Κυριακή θα χάσεις, την άλλη θα κερδίσεις, έτσι είναι το ποδόσφαιρο, με την κριτική γίνεσαι καλύτερος και σαν παίκτης και σαν άνθρωπος, όχι μόνο στον αθλητισμό, και στην κοινωνία έτσι είναι. Πρέπει να κάνεις την καρδιά σου πέτρα, να κρύψεις τη στεναχώρια σου, παίζεις ποδόσφαιρο και κάνεις αυτό που αγαπάς για να νικήσεις και πάντα συνεχίζεις να προσπαθείς».

θ.Παπαγεωργίου: «Δώσαμε πολύ χώρο στο πρώτο ημίχρονο»

Ο ακραίος μπακ του Πανιωνίου, Θανάσης Παπαγεωργίου από την πλευρά του, τόνισε: «Δεν έπαιξαν τόσο καθοριστικό ρόλο τα γρήγορα γκολ του ΠΑΟΚ στην ψυχολογία μας, ίσως στο πρώτο ημίχρονο τους δώσαμε αρκετό χώρο για να κάνουν το παιχνίδι τους, χάσαμε αρκετό διάστημα στο πρώτο ημίχρονο και αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πολύ καλύτερα, πιο δυνατά, πιέσαμε ψηλά, προσπαθήσαμε να κλέψουμε αρκετές μπάλες και να συνεργαστούμε καλύτερα.

Αν μπορούσα να αλλάξω κάτι, αυτό θα ήταν η επιθετικότητα στο μαρκάρισμά μας στο πρώτο ημίχρονο, μπορούσαμε να πιέσουμε περισσότερο τον ΠΑΟΚ, να κλέψουμε μπάλες και με συνδυαστικό ποδόσφαιρο να βγούμε στην επίθεση, αν πιέζαμε τον ΠΑΟΚ όπως το κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο ίσως η εικόνα του αγώνα να ήταν διαφορετική.

Αμέσως μετά την ευκαιρία που έχασα στο 60′, σκεφτόμουν ότι ίσως αυτό το γκολ θα άλλαζε την ψυχολογία μας και θα παίρναμε κάτι καλύτερο από το ματς, στο ημίχρονο συζητούσαμε στον πάγκο ότι ένα γκολ θα μας βοηθούσε να πάρουμε κάτι καλύτερο από αυτό το παιχνίδι. Χάθηκε όμως αυτή η ευκαιρία, μια-δυο ακόμα πριν το τρίτο γκολ και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλο πλεονέκτημα για την πρόκριση. Εμείς όμως οφείλουμε να πάμε στην Θεσσαλονίκη για τον επαναληπτικό, να παλέψουμε σε εκείνο το παιχνίδι και να διεκδικήσουμε όσες πιθανότητες έχουμε για να προκριθούμε στον τελικό.

Δεν έχουμε το περιθώριο να κρατήσουμε τα κεφάλια μας χαμηλά και να μείνουμε απογοητευμένοι για αυτόν τον αγώνα που χάσαμε, πρέπει αμέσως να σηκώσουμε κεφάλι. Έχουμε πολλά νέα παιδιά που δεν έχουν εμπειρίες για να διαχειριστούν ένα τέτοιο αρνητικό αποτέλεσμα, ήταν ευκαιρία για εμάς που φτάσαμε μέχρι εδώ, να διεκδικούμε την πρόκριση και ένα εισιτήριο για τον τελικό. Όλοι μαζί αμέσως πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι, να διατηρήσουμε το καλό κλίμα στα αποδυτήρια, να δώσουμε το χέρι ο ένας στον άλλον και την Κυριακή να πάμε στο ΟΑΚΑ και να διεκδικήσουμε ότι μπορούμε από την ΑΕΚ».