Τέλος το αήττητο, “πλήρωσε” τα λάθη του ο Άρης

Τέλος στο σερί του Άρη, που μετρούσε έξι συνεχόμενες αγωνιστικές χωρίς ήττα έβαλε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε της ομάδας του Σάββα Παντελίδη στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” με 4-1, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Οι “κιτρινόμαυροι” πλήρωσαν όλα τα αμυντικά λάθη τους στο ματς και έφυγαν με το βαρύ 4-1 από τον Πειραιά.

Αν και ο Άρης ήταν καλύτερος στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης μέχρι το 25′, έχασε αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε δυο λάθη των “κιτρινόμαυρων” στο 27′ με τον Μασούρα και στο 35′ με τον Ποντένσε και πήρε προβάδισμα δυο γκολ μέσα σε μόλις οκτώ λεπτά, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι είχε πιο ήρεμο ρυθμό, ο Άρης προσπάθησε να απειλήσει αλλά δεν μπόρεσε να το κάνει με ιδιαίτερες αξιώσεις. Μετά την είσοδο του Μαρτίνες η ομάδα του Παντελίδη έγινε πιο επιθετική και μείωσε το σκορ σε 2-1 στο 74ο λεπτό, μπαίνοντας και πάλι στην διεκδίκηση του ματς.

Όχι για πολύ όμως, μιας και ο Ποντένσε λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, με την σέντρα του Ολυμπιακού, νίκησε τον Κουέστα για δεύτερη φορά και έγραψε το 3-1, βάζοντας φαρδιά πλατιά το όνομά του στη διαφαινόμενη νίκη του Ολυμπιακού.

Στο 91ο λεπτό ο Γκερέρο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, μετά τη σέντρα του Πορτογάλου MVP του αγώνα. Τελικό σκορ 4-1 και βαριά ήττα για τον Άρη, που “πλήρωσε” όλες τις αδυναμίες του και έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το Φάληρο.

Αξίζει να σημειωθεί πάντως, πως οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα από την διαιτησία του Σιδηρόπουλου, που έκλεισε τα μάτια στην σκαριά του Γκιγιέρμε στον Σιώπη, στο πρώτο ημίχρονο, μη δείχνοντας κόκκινη κάρτα στον αμυντικό των “ερυθρολεύκων”.