Νίκησε και «κοιτάει» Ευρώπη ο Λεβαδειακός

Ένα γκολ ήταν αρκετό για τον Λεβαδειακό για να πετύχει μεγάλη νίκη στην έδρα του κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης και πλέον έχει πολλές ελπίδες για… Ευρώπη.

Για την 27η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, η ομάδα της Λιβαδειάς υποδέχτηκε τον Αστέρα και με τη νίκη της είναι πλέον στους 34 βαθμούς, στο -2 από Ξάνθη και Αστέρα που ισοβαθμούν στην πέμπτη θέση και ο Λεβαδειακός διεκδικεί με αξιώσεις πλέον μία θέση στην πεντάδα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ήταν στο 14ο λεπτό ο Τόνσο με πλασέ απείλησε την εστία του Επασί. Κυρίαρχος όμως στο πρώτο 45λεπτο ήταν γενικά ο Αστέρας… Στο 26′ ο Μανιάς βγήκε τετ α τετ με τον Επασί αλλά δεν τελείωσε όπως έπρεπε τη φάση ενώ στο 30′ ο Τόνσο σούταρε ψηλά και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να πιέζει παραπάνω τους φιλοξενούμενους. Στην πρώτη του μεγάλη ευκαιρία άνοιξε και το σκορ. Στο 67′ , μετά από φάουλ του Σουμπίνιο, ο Σαβαντογκό, πήρε την ασίστ από τον Γιακουμάκη και με πλασέ έκανε το 1-0.  Στη συνέχεια η μοναδική αξιόλογη ευκαιρία ήταν στο 88′ με τον Δουβίκα αλλά οι παίκτες του Ζοσέ Ανιγκό κράτησαν μέχρι το τέλος «γερά» στην άμυνα και πήραν τη νίκη.

Λεβαδειακός-Αστέρας Τρίπολης 1-0

Σκόρερ: 67′ Σαβαντογκό

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά)
Βοηθοί: Χρήστος Ακρίβος (Αθηνών), Δημήτρης Σαμοΐλης (Αθηνών)
4ος: Γιάννης Μπλούνας (Φθιώτιδας)

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Ντιόγκο, Μητρόπουλος, Νιάσε, Αντιλέχου, Φαβάρο Αμαράλ (81′ Καλτσάς), Σουμπίνιο (90′ Νίκας), Μαρκόφσκι, Γιακουμάκης, Σαβαντογκό (Ζαραδούκας).
Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Μπέρτος (78′ Κώτσιρας), Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Κυριακόπουλος (60′ Ισνάλδο), Τόνσο, Τσιλιανίδης (70′ Δουβίκας), Μανιάς.