Πορτογαλία χάντικαπ και κάρτες…

Ζόρικο το φετινό Μουντιάλ, μην δούμε μια… άσπρη μέρα την επόμενη να στραβώσουν όλα. Σε 17 παιχνίδια πάντως μέχρι τώρα μετράμε εννέα πέναλτι και πέντε αυτογκόλ!

Πρώτη κόκκινη κάρτα στο τουρνουά και αυτή έμελε να καθορίσει την τύχη της Κολομβία καθώς όταν παίζεις με 10 παίκτες από το 3′, όσο καλύτερος και να είσαι μάλλον θα χάσεις. Αυτό άλλωστε είναι και το ατού της Ιαπωνίας. Γρήγορη ομάδα με καλή φυσική κατάσταση και όσο και αν η Κολομβία έδειξε να αντιστέκεται στο πρώτο ημίχρονο, η κούραση την κατέβαλε στο δεύτερο και ηττήθηκε δίκαια.

Και εδώ η καλύτερη ενδεκάδα του πρώτου γύρου από την ESPN

Η Πολωνία ήταν η μεγάλη απογοήτευση. Πολύ κακό παιχνίδι τόσο δημιουργικά όσο και για τα πολλά λάθη που έγιναν στην άμυνα. Το κενό του Γκλικ(και Κουρζάβα) φάνηκε τεράστιο καθώς εκτός της αλλαγής σχήματος φανερώθηκε η …γύμνια  της Πολωνικής άμυνας. Κακός ο Μπλατζικόφσκι έγινε αλλαγή στο ημίχρονο, άφαντος ο «γυάλινος» Μίλικ, με τον Λέβαντόφσκι να μοιάζει τελείως μόνος και ανήμπορος να αντιδράσει. Αν δεν μεταμορφωθεί η ομάδα του Nawałka βλέπω να χαιρετάει νωρίς. Η Σενεγάλη μάρεσε και εντός και εκτός γηπέδου, χαρούμενος λαός. Μπορεί να μην είναι για πολλά αλλά με την νίκη αυτή έχει καλές πιθανότητες για να πάρει την πρόκριση.

Τα λέγαμε και στην ανάλυση ότι ο 8ος όμιλος θα ήταν ο πιο αμφίρροπος με τις τέσσερις ομάδες να μην έχουν και μεγάλες διαφορές.

Τέλος οι Αιγύπτιοι αντιστάθηκαν για ένα ημίχρονο αλλά στο δεύτερο κατέρρευσαν με τους Ρώσους να έχουν πλέον την καλύτερη επίθεση του τουρνουά(δεν γίνονται αυτά…) με οκτώ γκολ και μόλις ένα παθητικό.

*Πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε την επιλογή για πέναλτι σε κάθε ματς. Έχουν γίνει τόσα πολλά πέναλτι μέχρι στιγμής(9 σε 17 ματς) και με το VAR λογικά θα συνεχιστεί αυτό μέχρι το τέλος(οι πιθανότητες είναι μεγάλες και αξίζει βάσει απόδοσης. Στα περισσότερα παιχνίδια η συγκεκριμένη επιλογή πληρώνει 3.00 μονάδες.

Ο πίνακας των σκόρερ…

Πρώτο ματς στο «Λουσνίκι» ανάμεσα σε Πορτογαλία και Μαρόκο. Παρά το 3-3 με την Ισπανία η ομάδα του Σάντος δεν ήταν καλή και αν δεν είχε σε τρομερή μέρα τον Ρονάλτο, το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό. Τεράστιος αθλητής ότι και να λέμε, έγινε ο τέταρτος ποδοσφαιριστής που σκοράρει σε τέσσερα διαφορετικά Παγκόσμια κύπελλα, ενώ ανέβηκε δεύτερος στην λίστα με τους πρώτους σκόρερ όλων των Εθνικών ομάδων. Ο 33χρονος έγινε μάλιστα ο γηραιότερος παίκτης που κάνει χατ-τρικ στην ιστορία των Μουντιάλ.

Το Μαρόκο με το Ιράν αν και δεν έπαιξε άσχημα φάνηκε ακίνδυνο επιθετικά, αλλά και η άμυνα της Πορτογαλίας είναι για γέλια. Ο Σάντος προανήγγειλε αλλαγές ,οπότε αν σοβαρευτούν μπορούν να πάρουν το ματς χωρίς να δεχτούν γκολ.

Η Ουρουγουάη δεν ήταν καλή με την Αίγυπτο αλλά πήρε αυτό που ήθελε έστω και δύσκολα. Ο Καβάνι πάλευε μόνος του με τον Σουάρες να βρίσκεται σε πολύ κακή μέρα. Με νίκη σήμερα εξασφαλίζουν την πρόκριση μαζί με την Ρωσία. Οι Σαουδάραβες έκαναν στην πρεμιέρα μια από τις χειρότερες εμφανίσεις που έχουμε δει σε Μουντιάλ και έδειξαν η χειρότερη από τις 32 ομάδες του Τουρνουά. Θα πάρω την νίκη τους με ένα γκολ χάντικαπ. Σε λίγο καλύτερη τιμή(1.80) το ενδεχόμενο να σκοράρει η Ουρουγουάη και στα δυο ημίχρονα.

Η Ισπανια έδειξε στο ματς με την Πορτογαλία ότι δικαίως θεωρείται φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Μπορεί να μην ήρθε η νίκη αλλά η απόδοση ήταν από τις καλύτερες των «μεγάλων» που είδαμε. Το Ιράν πανηγύρισε μια ιστορική νίκη με το Μαρόκο αν και ήταν ιδιαίτερα τυχερό. Η ποιοτική διαφορά με την ομάδα του Φερνάντο Ιέρο είναι μεγάλη και δύσκολα θα φέρει αντίσταση. Το anytime του φορμαρισμένου Ντιέγκο Κόστα(2.00) παρουσιάζει μεγαλύτερο ενδιαφέρον από  το over(1.80). Ενώ μ’αρέσει και το χάντικαπ καρτών με τους Ιρανούς να πρέπει να παίξουν αρκετά σκληρά για να σταματήσουν τους Ισπανούς.