Κυπελλούχος Γερμανίας η Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Μια σπουδαία Άιντραχτ Φρανκφούρτης, πανηγύρισε το πρώτο της κύπελλο Γερμανίας μετά από 30 χρόνια, αφού με εξαιρετική εμφάνιση υπέταξε στις ορέξεις της την πρωταθλήτρια Μπάγερν Μονάχου και κερδίζοντας με 1-3, πανηγύρισε έξαλλα την κατάκτηση του τροπαίου.

Η ομάδα του Νίκο Κόβατς έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο για 90′ λεπτά, «μπλόκαρε” το παιχνίδι της Μπάγερν και με δυο γκολ στο τέλος πήρε την νίκη και ταυτόχρονα τον δεύτερο εγχώριο τίτλο της χρονιάς.

Έτσι, δεν άφησε τον Γιούπ Χάινκες στο τελευταίο ματς της καριέρας του στον πάγκο της πολυαγαπημένης του Μπάγερν Μονάχου, να πανηγυρίσει το νταμπλ και να ολοκληρώσει με μεγάλη επιτυχία κι αυτήν την χρονιά στο τιμόνι της ομάδας.

Ο Ρέμπιτς στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για τους νικητές, με τον Λεβαντόφσκι να ισοφαρίζει στο 53ο λεπτό του ματς. Η Μπάγερν πίεσε για να βρει ακόμη ένα γκολ ώστε να γίνει το αφεντικό της αναμέτρησης, αλλά δεν το κατάφερε.

Αυτό που δεν μπόρεσε η ομάδα του Χάινκες, το έκανε η Άιντραχτ με απόλυτη επιτυχία. Ο Ρέμπιτς, μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα και MVP της αναμέτρησης, σκόραρε εκ νέου στο 82′ και έδωσε τα ηνία ξανά στην ομάδα του.

Εκεί που η Μπάγερν πίεσε για να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση, ο Γκασίνοβιτς στο 96′ κάρφωσε και την τελευταία «μαχαιριά” στην ομάδα του Μονάχου, «σκοτώνοντας” κάθε ελπίδα που είχε απομείνει στους Βαυαρούς.

Η Άιντραχτ, μετά από την σεζόν 1987-1988 κατέκτησε για πρώτη φορά το Κύπελλο, με τους οπαδούς της ομάδας να στήνουν πραγματικό πάρτι στις κερκίδες του γηπέδου.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ούλραϊχ, Κίμιχ, Ζούλε, Χούμελς, Αλάμπα, Χάβι Μαρτίνεθ, Τιάγκο Αλκάνταρα(Τολισό 64′), Χάμες Ροντρίγκες, Τόμας Μίλερ(Κομάν 70′), Ριμπερί(Βάγκνερ 87′), Λεβαντόφσκι
ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Χραντέτσκι, Ντάνι ντα Κόστα, Αμπραάμ, Χασέμπε, Σαλσέδο, Βίλεμς, Τζόναθαν ντε Γκουζμάν(Ρους 74′), Βολφ(Γκασίνοβιτς 60′), Μασκαρέλ, ΚΠ Μπόατενγκ, Ρέμπιτς(Χάλερ 89′)