Ξάνθη -Απόλλων Σμύρνης 2-0

Πολύτιμη νίκη για την Ξάνθη που επικράτησε στην έδρα της, του Απόλλωνα Σμύρνης με 2-0 και ανέβηκε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και είχαν την πρώτη ευκαιρία στο 12′ με τους Αλμπάνη και Στόουκς, στη συνέχεια όμως έπεσε αρκετά ο ρυθμός του παιχνιδιού και λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Ξάνθη έκανε την πρώτη της φάση στον αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά με το σουτ του Μπρίτο στο 47′, το οποίο μπλόκαρε ο Τσόσιτς. Λίγα λεπτά αργότερα ήρθε και το γκολ, στο 55′ έπειτα από κόρνερ του Τριάδη ο Λισγάρας άνοιξε το σκορ (1-0). Ο Απόλλων στη συνέχεια κατάφερε να κρατήσει την κατοχή και να απειλήσει αλλά δεν είχε καλά τελειώματα στις φάσεις για να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο 78′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντουρίτσκοβιτς, ο Αλμπάνης έκανε το 2-0 για την Ξάνθη, το οποίο και το τελικό σκορ

Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σβάρνας, Λισγάρας, Σιλά, Μπαξεβανίδης, Μπρίτο (56′ Κάστρο), Μεχία, Γέντρισεκ, Καμαρά, Ντουρίτσκοβιτς (85′ Μελιόπουλος), Κίκε (46′ Τριάδης)

Απόλλων Σμύρνης (Παράσχος): Τσόβιτς, Κοντοές (67′ Σιατραβάνης), Κύργιας, Ναδάλες, Στόουκς, Κονέ (Ντεβέσα), Ζησόπουλος, Αλμπάνης, Μενδρινός (80′ Ανιέτε), Παπάζογλου, Στάθης

Διαιτητής: Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας)

Βοηθοί: Α. Γρεβένης (Χαλκιδικής), Ρ. Μπουξμπάουμ (Α. Αττικής)

4ος: Σταύρος Μάνταλος (Καβάλας)