«Κρατάει» ακόμη ο Παναθηναϊκός

Μετά από τρεις αγωνιστικές μακριά από τις νίκες, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και να επικρατήσει, στη Λεωφόρο, με 1-0 του Ατρόμητου.

Ο Ατρόμητος ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του ματς και στο 10λεπτο κατάφερε να φανεί δύο φορές απειλητικός στα καρέ του Βλαχοδήμου, ο οποίος κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Στο 20′ όμως οι πράσινοι έκαναν την πρώτη τους ευκαιρία , μετά από ωραία συνεργασία των Μουνιέ, Λουτσιάνο και Λουντ με τον τελευταίο να επιχειρεί το σουτ αλλά ο Γιαννιώτης, απέκρουσε.

Στο 38’ ο Παναθηναϊκός είχε σπουδαία ευκαιρία μετά από σέντρα του Κάτσε αλλά ο Δώνης δεν κατάφερε να πιάσει τη μπάλα και κατέληξε άουτ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ ενώ στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά.

Στο 52′ ο Ουάρντα σούταρε στην κλειστή γωνία του Βλαχοδήμου που έδιωξε σε κόρνερ. Ο Λουντ απείλησε με σέντρα σουτ που πέρασε άουτ στο 53.

Στο 57′ ο Κουρμπέλης μπήκε στην περιοχή και  τσίμπησε τη μπάλα, ενώ στη συνέχεια ο Μάντσον του πήρε τα πόδια. Ο διαιτητής Κατσικογιάννης υπέδειξε  το πέναλτι και ο Μουνιέ στο 58′ ευστόχησε και άνοιξε το σκορ (1-0).

Στο 76’ ο Παναθηναϊκός είχε ακόμη μία ευκαιρία να διευρύνει τη διαφορά αλλά ο Δώνης δεν έπιασε καλά τη μπάλα. Στο 77′ ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Ντάουντα αλλά ο Βλαχοδήμος έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 81′ οι πράσινοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Μυστακίδης είδε και δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο. Τέλος στο 91′ οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ουάρντα αλλά ο Βλαχοδήμος κράτησε ανέπαφη την εστία του.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μ. Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Λουντ, Τζανδάρης, Κάτσε (75’ Μολίνς), Μουνιέ (83’ Στάικος), Λουτσιάνο (64’ Μυστακίδης), Δώνης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ντ. Κάναντι): Γιαννιώτης, Σάκιτς, Χατζηισαϊας, Καρασαλίδης, Γιαννούλης, Μπουσούλατζιτς (78’ Κωτσόπουλος), Μάντσον, Ντικινί, Βασιλακάκης (62’ Ούμπιδες), Ουάρντα, Μπρούνο (61’ Ντάουντα).