Έσωσε την παρτίδα ο Λουντ για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να γνωρίσει την όγδοη ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, όμως ο Λούντ με φοβερό γκολ στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης ισοφάρισε σε 1-1 τον Αστέρα Τρίπολης στην Λεωφόρο και έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του, στην 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης με τον άλλοτε επιθετικό του Άρη, Μιχάλη Μανιά, να κάνει το 0-1 και να «παγώνει» την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη. Έκτοτε ο Παναθηναϊκός έγινε πιο επιθετικός, πίεσε περισσότερο και με γκολ του Λούντ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Με αυτόν τον βαθμό οι «πράσινοι» ανέβηκαν στους 32 και καταλαμβάνουν αυτήν την στιγμή την 7η θέση του πρωταθλήματος, όντας τέσσερις σερί αγωνιστικές αήττητοι, μετρώντας δυο νίκες και δυο ισοπαλίες.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη πήγε στους 33 βαθμούς και βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Σούπερ Λιγκ, ισοβαθμώντας με τον Πανιώνιο ο οποίος βρίσκεται στην 5η θέση επίσης με 33. Αυτήν, ήταν η δεύτερη ισοπαλία στα τελευταία τρία ματς για τους Αρκάδες, ενώ για τον Παναθηναϊκό η 10η της φετινής χρονιάς.

Παναθηναϊκός(Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Γιόχανσον, Κουλιμπαλί(Μολίνς 72′), Ινσούα, Αυλωνίτης, Τζανδάρης(Μπουζούκης 81′), Λούντ, Μουνιέ, Κουρμπέλης, Δώνης, Χατζηγιοβάννης(Κολοβέτσιος 62′)

Αστέρας Τρίπολης(Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης(Καλτσάς 56′), Τόνσο, Κυριακόπουλος(Ντουντού 67′), Μανιάς(Δουβίκας 85′)