«Έπιασε» πεντάδα η Ξάνθη

Πολύ καλή εμφάνιση από την Ξάνθη που επικράτησε με 3-0 του ΠΑΣ και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας της Σούπερ Λιγκ.

Στην 27η στροφή του πρωταθλήματος, το σύνολο του Μίλαν Ράσταβατς ήταν κυρίαρχο στον αγωνιστικό χώρο στα Πηγάδια και δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν υπό τον έλεγχο του ΠΑΣ ενώ η πρώτη ευκαιρία ήταν στο 15′ με τον Καρανίκα αλλά πλάσαρε άουτ.

Στο 24΄και στο 30′ με τους Γέντρισεκ και Τριάδη η Ξάνθη απείλησε την εστία του Βελλίδη αλλά χωρίς αποτέλεσμα. χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τελευταία ευκαιρία πτριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ήταν στο 32′ με τον Λίλα. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Η Ξάνθη ξεκίνησε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, στο 50′ ο Ντουρίτσκοβιτς με πλασέ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα ήρθε ένα ψιλοκρεμαστό σουτ του Γέντρισεκ για να κάνει το 2-0 για τους γηπεδούχους. Στο 72′ ο Σλοβάκος είχε και πάλι έμπνευση και έγραψε το τελικό 3-0.

Ξάνθη: Ζίφκοβιτς, Σβαρνάς, Ντε Λούκας, Τριάδης (Λουσέρο 73′ ), Ντουρίτσκοβιτς, Μεχία, Φλίσκας, Γέντρισεκ, Σιλά, Λισγάρας (Φασίδης 21′), Μπρίτο (Κάστρο 46′)

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Λίλα, Μιχαήλ, Γιάκος, Τζημόπουλος, Κόντε, Τσικάρσκι, Καρανίκας (Νικολιάς 53΄), Μανθάτης, Σκόνδρας (Χαλκιαδάκης 57΄)