Διπλό τίτλου για τον ΠΑΟΚ στην Τρίπολη

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ πέρασε από την Τρίπολη κερδίζοντας με 3-0  τον Αστέρα και έκανε πολύ σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου κατάφερε να κερδίσει ένα ψυχωμένο αντίπαλο αλλά και το τραγικό λάθος του βοηθού Κωνσταντόπουλου, που υπέδειξε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ τον Μπίσεσβαρ στο 19ο  λεπτό του αγώνα. Η απόφαση του βοηθού στέρησε από τον Δικέφαλο ένα πεντακάθαρο γκολ.  Ο Πασχαλάκης με τις εκπληκτικές επεμβάσεις του,  κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ στο χρονικό διάστημα που οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση στο πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ανέβασαν την απόδοση τους  στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Στο 65ο λεπτό ο Βιεϊρίνια με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ άφησε άγαλμα τον Παπαδόπουλο και άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μαουρίτσιο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, μετά από πολύ όμορφη προσπάθεια του Μπίσεσβαρ.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτες στο 79ο λεπτό, μετά από αποβολή του Μάτος με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Κατάφερε, όμως, να ανταπεξέλθει στη πίεση των γηπεδούχων και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη. Πέτυχε, μάλιστα και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις με αυτογκόλ του Τριανταφυλλόπουλου.

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κυριακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης (71’ Φερνάντεθ), Κώτσιρας, Ιγκλέσιας (87’ Δουβίκας), Μουνάφο, Καλτσάς, Βαλιέντε, Τσιλιανίδης, Μανιάς

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Μαουρίσιο, Πέλκας (71’ Ελ Καντουρί), Ζαμπά (77’ Λημνιός), Μπίσεσβαρ (86’ Τόσκα), Ακπόμ