Λύτρωση με Ματίγια στο 93′ για τον Άρη

Με τον Χαβιέ Ματίγια να σκοράρει στο 93ο λεπτό του αγώνα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Άρης πήρε ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στο «Κλεάνθης Βικελίδης» κόντρα στην Λαμία του Μάκη Χάβου με 1-0, και πήρε βαθιές ανάσες ενόψει της δύσκολης συνέχειας της χρονιάς.

Με λύσεις έκτακτης ανάγκης παρατάχθηκε η ομάδα του Σάββα Παντελίδη στην αναμέτρηση, με τον Μπρούνο Γκάμα να τίθεται κι αυτός νοκ-άουτ στο 10ο λεπτό λόγω τραυματισμού.

Ο Άρης μπορεί να μην ήταν αυτός που έπρεπε, μπορεί να μην έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, όμως έφτασε στη νίκη.

Ο Βαλεριάνος κέρδισε το φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Σαράνοφ και αριστερά έτσι όπως επιθετόταν ο Άρης στο 93′, ο Ματίγια πήρε την εκτέλεση πάνω του και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για να πανηγυρίσει έξαλλα λίγες στιγμές αργότερα με τους συμπαίκτες του, ένα πολύ σημαντικό γκολ.

Ο κόσμος του Άρη αποδοκίμασε μετά τη λήξη της αναμέτρησης, τόσο τους παίκτες όσο και τον Σάββα Παντελίδη, ελέω και της άσχημης εμφάνισης, όμως αυτό που κρατάνε οι «κιτρινόμαυροι» προς το παρών είναι η νίκη, που τους στέλνει στους 22 βαθμούς και την 6η θέση, παρέα με τον Παναιτωλικό και έναν βαθμό πίσω από τον Παναθηναϊκό.