Πέρασε με άριστα το τεστ ο Άρης

Ο Άρης έδειξε εξαιρετικό πρόσωπο για το μεγαλύτερο διάστημα της φιλικής αναμέτρησης με τον Ατρόμητο στο Κλεάνθης Βικελίδης και έστειλε μήνυμα προς την ΑΕΛ Λεμεσού, πως θα είναι κάτι παραπάνω από σκληρό καρύδι την επόμενη Πέμπτη στο ίδιο γήπεδο, στον μεταξύ τους αγώνα για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι “κιτρινόμαυροι” πέτυχαν την πρώτη τους νίκη για φέτος (2-1), έστω και ανεπίσημη, με τον Ιντέγε να ανοίγει λογαριασμό και τον Κουέστα να απειλείται ελάχιστα στα 90′ αγώνα, ελέω και της υποδειγματικής αμυντικής λειτουργίας της ομάδας του Σάββα Παντελίδη.

Ο Γούτας άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με το κεφάλι, μετά από σέντρα του Ματίγια προς τον Ιντέγε.

Το δεύτερο τέρμα του Άρη ήρθε στο 65′, με τον Μπράουν Ιντέγε να πετυχαίνει το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα της νέας του ομάδας, ευστοχώντας στο πέναλτι που κέρδισε ένα λεπτό νωρίτερα ο Φετφατζίδης, από τον Χαρίση.

Λίγες στιγμές μετά, στην μοναδική ανορθογραφία της άμυνας του Άρη, ο Ενσικουλού με μια εξαίρετη μπαλιά, έβγαλε τετ-α-τετ τον Μανούσο με τον Κουέστα και ο Έλληνας επιθετικός έγραψε το τελικό 2-1.

Παρά το… χαζό γκολ που δέχθηκε, ο Άρης στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, κέρδισε τον Σούντγκρεν που έπαιξε όλο το ματς, είδε τον Ντουάρτε να είναι θετικός όσο αγωνίστηκε, ενώ οι Μπάσα και Ματίγια έδειξαν πολύ καλά στοιχεία.

Επόμενος αγώνας, την επόμενη Πέμπτη για το σύνολο του Παντελίδη, στο Κλεάνθης Βικελίδης και πάλι. Αυτή τη φορά, θα είναι επίσημο ματς και μάλιστα, πολύ σημαντικό, κόντρα στην ΑΕΛ Λεμεσού.