Απόλλων από ατσάλι, 2-1 τον Παναιτωλικό

Ο Απόλλων Σμύρνης πέτυχε την πρώτη του νίκη μετά από τέσσερις μήνες στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για σωτηρία. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου επιβλήθηκε με 2-1 του Παναιτωλικού στην Ριζούπολη και έφτασε την Κέρκυρα στους 19 βαθμούς, όντας πλέον χέρι-χέρι με την ομάδα του νησιού των Φαιάκων, ξέροντας ότι… ένας από τους δυο θα ακολουθήσει τον Πλατανιά Χανίων στην Φούτμπολ Λιγκ και ένας θα την γλιτώσει, σώζοντας την κατηγορία.

Ο Γουίλιαν πέτυχε αυτογκόλ στο 45ο λεπτό του αγώνα και έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλων Σμύρνης, στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα, καθώς έστειλε τον αντίπαλό του με το προβάδισμα στα αποδυτήρια. Ο Αλμπάνης στο 58′ έδωσε τέλος στην σεμνή τελετή κάνοντας το 2-0, με τον Παναιτωλικό να καταλαβαίνει πως η κατάσταση πια είναι μη αναστρέψιμη.

Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα ήταν να μειώσουν σε 2-1 με τον Ντίαζ στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης, σκορ το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι, σταμάτησε και το σερί τριών συνεχόμενων νικών των φιλοξενούμενων στο πρωτάθλημα. Πλέον, ο Παναιτωλικός βρίσκεται στην 10η θέση με 29 βαθμούς.

Απόλλων Σμύρνης(Γιώργος Παράσχος): Χουάντερσον, Κύργιας, Τσουκαλάς (72΄ Χουάρες), Ναδάλες, Στόουκς (90΄+1 Καστιγέχος), Κονέ, Ζησόπουλος, Αλμπάνης, Μενδρινός (81΄ Ντεβέσα), Παπάζογλου, Στάθης.

Παναιτωλικός(Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μιχάι, Άργκους, Μύγας (57΄ Γιαννιώτης), Μαρινάκης, Μπεχεράνο, Μοράρ, Μάζουρεκ (27΄ Βασιλούδης), Ντίας, Μπαρμπόσα (70΄ Ιταμπέλ), Ρόσα.