Η απίθανη ανατροπή και οι μετά Χριστόν προφήτες…

Η Λίβερπουλ πρόσθεσε ακόμα μια ιστορική ανατροπή στο μενού των πολύ γεμάτων τελευταίων χρόνων. Το θεωρούσα απίθανο… αλλά αυτή είναι η ομορφιά του ποδοσφαίρου.

Θύμα μεγάλης ανατροπής έπεσε και πέρυσι η Μπαρτσελόνα(Ρόμα), αλλά δεν έμαθε από τα λάθη της{Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού}. Θαρρώ ότι δυο χρόνια τώρα, πληρώνει εκείνη την μυθική ανατροπή με την Παρί… Είχε τις ευκαιρίες να τελειώσει το ματς, αλλά δεν τα κατάφερε. Κάκιστη διαχείριση και πολύ κακή βραδιά όλων των παικτών της. Μπράβο στην Λίβερπουλ, και να μην την υποστηρίζεις, δεν μπορείς να μην της υποκλιθείς. Χωρίς τους δύο καλύτερους παίκτες της, μετά από ένα 3-0… μαγική εικόνα(πρώτο ματς), και όταν μια μέρα πριν έχει χάσει ουσιαστικά το πρωτάθλημα, με την γκολάρα του Κομπανί. Στο ποδόσφαιρο δεν μετράνε πάντα οι απουσίες και χθες αποδείχθηκε στον μέγιστο βαθμό.

*Για πρώτη φορά μετά το 2013 ο τελικός Champions League δεν θα έχει ούτε Ρονάλντο, ούτε Μέσι

Τώρα για όλους εσάς που κράζετε δεν έχω να πω κάτι, απλά χαίρομαι που με διαβάζετε. Μετά Χριστόν προφήτες… Αν έχετε ποδοσφαιρική άποψη ή διαφωνείτε, καλό θα ήταν να τα γράφετε πριν τα ματς… Όταν τα βγάζαμε όλα δεν σας είδα να γράφετε κάτι! Και αύριο να ξανα-έπαιζαν δεν θα άλλαζα άποψη. Και για τον Κλοπ, όσο συμπαθητικός και να μου είναι, παραμένει άτιτλος…

Για τον δεύτερο ημιτελικό τα είπαμε από χθες. Υπενθυμίζω…. περιμένω μια διαφορετική Τότεναμ , έχοντας τον Σον διαθέσιμο περιμένω να παίξει τα ρέστα της. Στο πρώτο ματς δεν βρήκε ούτε μια ουσιαστική τελική προσπάθεια αλλά χωρίς τους δυο κορυφαίους επιθετικούς της και τον Γιορέντε σαν εναλλακτική, ήταν λογικό. Ο Κορεάτης είναι σημαντικότατος και περιμένω να αλλάξει προς το καλύτερο το αγωνιστικό πρόσωπο των Άγγλων. Δεν μπορώ όμως εύκολα να κοντράρω τον εξαιρετικό φετινό Άγιαξ, οπότε θα αρκεστώ για την ώρα στο συνδυαστικό GG και Over στο 1.95. Δεν θα το φοβηθούν τον ματς οι γηπεδούχοι, ούτε περιμένω να κάνουν συντήρηση του σκορ, δεν το έκαναν πουθενά φέτος. Λογικά θα μπουν επιθετικά και θα παίξουν το παιχνίδι τους. Η Τότεναμ πρέπει να πάρει ρίσκα και αυτό φαντάζομαι ότι θα δώσει καλό ρυθμό στο ματς.

*Από τότε που είπαμε για καθυστερήσεις(+2 λεπτά) στο πρώτο ημίχρονο στην διοργάνωση, έχουν επιβεβαιωθεί σε ΟΛΑ τα ματς. Εκείνο το 2.70+ που βλέπαμε τότε έχει γίνει 1.60 σήμερα. Πλέον δεν βρίσκω κάποια αξία, αλλά λογικά θα επιβεβαιωθεί και στο σημερινό