Δεν ‘’Χ‘’άρηκε κανείς

Πλατανιάς Χανίων και Απόλλων Σμύρνης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στην Κρήτη και… οδεύουν χέρι-χέρι στον υποβιβασμό τους στην Football League. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να προηγήθηκαν με 0-1 χάρις σε γκολ του Γιάννη Κοντοέ στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακά τους, Τσόβιτς, δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Αντώνη Πετρόπουλο και δεν κατάφεραν να πάρουν πολύτιμο τρίποντο στην μάχη που δίνουν για να κρατηθούν στην κατηγορία.

Η ομάδα του Γιάννη Χατζηνικολάου στην αντίπερα όχθη δεν μπόρεσε να κερδίσει ούτε αυτό το παιχνίδι και έχει μείνει στην τελευταία θέση με 10 βαθμούς, πέντε λιγότερους από τους σημερινούς τους αντιπάλους, οι οποίοι ναι μεν έβαλαν από κάτω τους την Κέρκυρα η οποία έχει 14, αλλά βρίσκονται σε αρκετά δύσκολη θέση και μόλις έναν βαθμό μακριά από την διακεκαυμένη ζώνη. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Πλατανιάς πέτυχε γκολ στο 92ο λεπτό του αγώνα, που ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

Διαιτητές: Αλεξάνδρος Αρετόπουλος, Τρύφων Πετρόπουλος, Μιχαήλ Δημόπουλος, Αλέξανδρος Τσαμούρης

Σκόρερ: 81’ Πετρόπουλος – 68’ Κοντοές

Κίτρινες: 23’ Μαλσα, 66’ Ενσικουλου – 45+1’ Παπάζογλου, 48’ Μπαρτολίνι, 90+7’ Κοντοές

Πλατανιάς (Χατζηνικολάου): Κλιάιτς, Ντικαμονα, Αγγελόπουλος (84’ Ντουάλα) , Πετρόπουλος, Καρυπίδης, Κοροβέσης, Δημούτσος, Ουντότζι, Μαλσα (57’ Πλιάτσικας), Νιλι (71’ Κασάλιτσα), Ενσικουλού

Απόλλων Σμύρνης (Παράσχος): Τσόβιτς, Κοντοές, Τσουκαλάς, Ναδάλες 90+3’ Χουάρες), Κονέ, Ζησόπουλος, Αλμπάνης (73’ Μενδρινός), Ελμπαζ (46’ Ντεβέσα), Παπάζογλου, Στάθης, Μπαρτολίνι