Πήρε το «τρίποντο» ο Λεβαδειακός

Στόχος του Λεβαδειακού ήταν να συνεχίσει το αήττητο σερί του στο ξεκίνημα της σεζόν και να πάρει μπροστά στους φιλάθλους του την πρώτη του νίκη μετά από τρεις ισοπαλίες σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, του Μπραντάο στο 3ο λεπτό, ο Λεβαδειακός επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης και της «έσπασε» το αήττητο ύστερα από την ισοπαλία με τον Ολυμπιακό. Οι Βοιωτοί μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο τρίτο λεπτό, όταν η σέντρα του Γιάννη Ζαραδούκα σταμάτησε στο χέρι του Δήμου Μπαξεβανίδη μέσα στην περιοχή και ο Μπραντάο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι το οποίο καταλόγισε ο διαιτητής Πραξιτέλης Ζαχαριάδης, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επαναλάβουν το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο που έκαναν κόντρα στον Ολυμπιακό το προηγούμενο Σάββατο, δεν απείλησαν ιδιαίτερα και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 1-0, μια νίκη για τον  Λεβαδειακό.

Λεβαδειακός (Ανιγκό): Επασί, Μεντί, Τριποτσέρης (66′ Ζοάο Αμαράλ), Λεονάρντο, Ζαραδούκας, Νιάσε, Μητρόπουλος (83′ Καλτσάς), Τσαμπούρης, Γιουσούφ, Τόνι Σίλβα (72′ Γιακουμάκης), Μπραντάο

Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κασάδο, Λισγάρας, Φλίσκας, Μπαξεβανίδης, Λουσέρο (82′ Κάστρο), Καμαρά, Ντε Λούκας (74′ Ορφανίδης), Ρότσε (66′ Κίκε Μπούλα), Μπρίτο, Γέντρισεκ

Διατητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (ΕΠΣ Μακεδονίας)