Τρίτη θέση με «σκούπα” για τον ΠΑΟΚ

Με τρεις σερί νίκες στη σειρά των μικρών τελικών ο ΠΑΟΚ «σκούπισε” τη σειρά με τον Προμηθέα και κατέκτησε την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα.

Ο Δικέφαλος τα βρήκε λίγο δύσκολα στην Πάτρα αλλά έκανε αυτό που έπρεπε και τελείωσε την υπόθεση της κατάκτησης της τρίτης θέσης απέναντι σε έναν μαχητικό Προμηθέα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι…Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στον αγώνα με ένα επιμέρους 12-4 στα πρώτα λεπτά, με μπροστάρη τον Γερομιχαλό και πήρε ένα μικρό προβάδισμα. Η ομάδα της Πάτρας το διατήρησε μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τον Λίποβι να κάνει αρκετή ζημιά στο Δικέφαλο (με δύο σερί τρίποντα, 15-9,  21-13 και το 23-15 με δίποντο από τον Ουκρανό).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Πέτεγουεϊ, 23-24 αλλά ο Χολ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα της Πάτρας (26-24). Ο Λίποβι που ήταν «φωτιά” με τρίποντο από τα 8 μέτρα, έκανε το 32-25 και στη συνέχεια ο Γκίκας το 38-29. Η  είσοδος του Χαραλαμπόπουλου έδωσε ανάσα στον ΠΑΟΚ, (38-33, 38-35, 42-38, 44-42) που ροκάνισε τη διαφορά και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 46-42 υπέρ του Προμηθέα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο , ο ΠΑΟΚ έφτασε στον πόντο τη διαφορά με τρίποντο του Γκος, 46-45, ο Προμηθέας αμέσως με καλάθι και φάουλ τον «επιασε” αλλά ο Κόνιαρης ισοφάρισε σε 48-48. Με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο +3 (48-51). Ο Χολ όμως έδωσε τη λύση με τρίποντο και οι γηπεδούχοι πήραν εκε νέου το προβάδισμα, και ο ίδιος έκανε το 54-51. Ο Γκος έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ο Πέτεγουεϊ έκανε το +2 στη διαφορά (56-58) αλλά ο Φαγιέ βρήκε και πάλι τις λύσεις για τον Προμηθέα και με τον Γερομιχαλό, έφτασαν τη διαφορά στο +7 (67-60).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο εξανεμίστηκε άμεσα η διαφορά από τα πρώτα λεπτά και με ένα  σερί 9-0 έκανε το 69-71, με τον Χολ να βάζει τέλος για το 71-71. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, αλλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ πάτησαν γκάζι και πήραν τη νίκη με 79-91 και την τρίτη θέση. Μάλιστα στο τέταρτο δεκάλεπτο που ήταν και το καλύτερο για το Δικέφαλο, το επιμέρους σκορ ήταν 31-12 υπέρ του ΠΑΟΚ.