Έκανε το πρώτο βήμα ο ΠΑΟΚ

Με 78-74 ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΚ στο «PAOK Sports Arena» , έκανε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών και πλέον κατεβαίνει στην Αθήνα, το προσεχές Σάββατο, με στόχο τη δεύτερη νίκη που θα του δώσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Basket League.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά στο σκορ με τον ΑΕΚ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ενώ διαφορετική ήταν η κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Ένωση να ανοίγει σταδιακά τη διαφορά υπέρ της, σε 24-28 με τρίποντο το Ντελρόι Τζέιμς ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 24-30. Η Ένωση προηγήθηκε και με +10 , 24-34 με λέι απ του Τζέιμς. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις με Πέτεγουεϊ και Χαραλαμπόπουλο και μείωσε σε 30-34. Ο Αμερικανός, έκανε το 33-36 όμως ήρθε η απάντηση από τον Σάκοτα για το 33-39 . Με τέσσερις πόντους του Μαργαρίτη ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ, 37-41.

Οι φιλοξενούμενοι με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου έμειναν μπροστά στο σκορ (41-46, με τον Λαρεντζάκη) ο ΠΑΟΚ όμως και πάλι με τον Πέτεγουεϊ έμενε κοντά στο σκορ, και με τρίποντο του ίδιου ξεκίνησε η αντεπίθεση του Δικεφάλου, για το 53-55, με τον Κόνιαρη να κάνει το 57-56 και τον ΠΑΟΚ να παίρνει μετά από ώρα το προβάδισμα. Η ΑΕΚ με Καββαδά και Ξανθόπουλο μείωσε σε 58-62 που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Η τέταρτη περίοδος ήταν και το κλειδί της νίκης για τον ΠΑΟΚ που κατάφερε να κρατήσει την ΑΕΚ στο επιμέρους 20-12.

Ο Δικέφαλος είχε βρει ρυθμό με τον Κόνιαρη και ανέβασε τη διαφορά ακόμα περισσότερο, με τη συμβολή των Γκος και Τζόουνς έφτασε και στο +10 (75-65). Η ΑΕΚ προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ όμως ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε την πρώτη νίκη στη σειρά των προημιτελικών.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοΐδης, Μπήτης, Πουρσανίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 37-41, 58-62, 78-74

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κατσίβελης 3, Τζάκσον 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γκος 16 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Τζόουνς 3 (1), Πέτεγουεϊ 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κρουμπάλι, Κόνιαρης 11 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 13, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 6 (2).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκριν 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 12 (3/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 9 (1), Χάντερ 2, Πάντερ 4, Ξανθόπουλος 5 91), Σάκοτα 10 (1), Βασιλόπουλος 2, Μαυροειδής 2, Καββαδάς 5.