Παλικαρίσια πρόκριση για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μια μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας απέναντι στην περσινή τροπαιούχο της διοργάνωσης ΑΕΚ, με 82-80.

Οι παίκτες του Δικεφάλου χρειάσθηκε να κάνουν κατάθεση ψυχής για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, σε ένα παιχνίδι με δραματική εξέλιξη που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Σπουδαία εμφάνιση για τον ΠΑΟΚ πραγματοποίησε ο Τζαμάλ Τζόουνς, που τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 5/6 τρίποντα, ενώ με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσαν το παιχνίδι οι Γκος, Μορέιρα και Αθηναίου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Δικέφαλος του Βορρά τελείωσε το ματς με μια ξεχωριστή επίδοση καθώς είχε 100% ευστοχία στις βολές (!) με 22/22.

Οι διαιτητές απέβαλαν με δυο τεχνικές ποινές από τον πάγκο του ΠΑΟΚ τον Παπαθεοδώρου(στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου) ενώ αντίστοιχα από την ΑΕΚ αποβλήθηκε με δυο τεχνικές ο Χάντερ.

Η εξέλιξη

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στην άμυνα από το ξεκίνημα , γεγονός που φαίνεται κι από τους 45 πόντους που δέχθηκε από το α΄ ημίχρονο με την ΑΕΚ να απειλεί τόσο κοντά στο καλάθι όσο κι από περιφέρεια(Μέις, Ματσιούλις, Λαρεντζάκης). Ο Δικέφαλος του Βορρά επιθετικά στηρίχθηκε σε μεγάλο βαθμό στα μακρινά σουτ. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο 20άλεπτο είχε ποσοστό ευστοχίας 54%(με 6/11 τρίποντα) με τον Τζαμάλ Τζόουνς να ξεκινάει το ματς με 4/4 εύστοχα σουτ από τα 6,75μ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεση της προηγήθηκε με 46-53, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και αποκατέστησε γρήγορα την… τάξη χάρις την ευστοχία των Γκος, Τζόουνς και Αθηναίου. Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 70-58. Η ΑΕΚ σε εκείνο το σημείο ανέβασε την ένταση στην άμυνα, οδήγησε τον ΠΑΟΚ σε λάθη και έδειξε έτοιμη για την μεγάλη ανατροπή.

Τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος ΑΕΚ μείωσε σε 82-80, ο Μέις αστόχησε στην δεύτερη βολή, η Ένωση πήρε το ριμπάουντ όμως το μακρινό σουτ του Μέις δεν βρήκε στόχο.