Νίκη της ΑΕΚ επί του Ρεθύμνου (95-90)

Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής στη μπάσκετ λιγκ, η ΑΕΚ επικράτησε του Ρεθύμνου με 95-90.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά και με ρυθμό με το πρώτο δεκάλεπτο αρκετά παραγωγικό , με το σκορ στο 29-22. Μετά το 29-30 της Ένωσης, οι Κρητικοί πέρασαν και πάλι μπροστά, με 40-34 και είχαν τον έλεγχο στον αγώνα. Με μπροστάρη τον Μούντι στην τρίτη περίοδο, το Ρέθυμνο ανέβασε τη διαφορά σε 64-56 και 67-59. Στο τέταρτο 10λεπτο η ΑΕΚ μπήκε ξανά στον αγώνα με τους Μαυροειδή και Χάρις και ισοφάρισε σε 69-69, ενώ στη συνέχεια πήρε προβάδισμα και το κράτησε μέχρι τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-22, 46-43, 69-65, 90-95

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 19 (13 ριμπάουντ), Μούντι 25 (4), Λι 7, Γιαννόπουλος 15 (4), Αρμστεντ 8, Ντάνιελς 2, Κώττας, Χριστοδούλου 5 (1), Στεφανίδης 1, Μόρισον 8 (2)

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 7, Γκριν 10 (1 τρίποντο, 13 ασίστ), Χάρις 23 (2), Άτιτς, Χάντερ 13, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος 3, Μαυροειδής 18 (10 ριμπάουντ), Καββαδάς 3, Πάντερ 10 (1)