Νίκη-ανάσα για τον Άρη

Για τον Άρη η νίκη ήταν μονόδρομος, μετά από εννιά σερί ήττες και με τη ζώνη του υποβιβασμού να είναι κοντά. Κατάφεραν όμως να φέρουν εις πέρας την αποστολή τους φτάνοντας στη νίκη επί του Λαυρίου, με 80-69., για τη 16η αγωνιστική της Στοίχιμαν Μπάσκετ Λιγκ. Οι κίτρινοι είχαν δύσκολο έργο κόντρα σε μία από τις καλύτερες ομάδες-έκπληξη, του φετινού πρωταθλήματος, όμως μπήκαν δυναμικά με μόνο στόχο να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Το Nick Galis Hall, έβραζε και η στήριξη του κόσμου ήταν αρκετά δυναμική.

Το Λαύριο άνοιξε το σκορ (0-2) αλλά στη συνέχεια με τον Τσαϊρέλη ο Άρης πήρε το προβάδισμα το οποίο διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Μποχωρίδης έκανε με τρίποντο το 13-9 ενώ στη συνέχεια ο Τσαϊρέλης έφτασε στο (+6) τη διαφορά, 15-9 (3.57) ενώ με ένα μίνι σερί οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 21-11. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 24-15.

Στο  δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης είχε και πάλι το προβάδισμα από το ξεκίνημα, ήταν πολύ καλός αμυντικά ενώ πήρε πόντους και από αιφνιδιασμούς, την ίδια ώρα που το Λαύριο ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο χωρίς να επωφεληθεί από αιφνιδιασμό. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν και με 42-29 ενώ η διαφορά έφτασε και στο +14 (46-32).Επιμέρους σκορ 2ου δεκαλέπτου:23-19, Σκορ  Ημιχρόνου:47-34

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το λιγότερο παραγωγικό και για τις δύο ομάδες αλλά το Λαύριο κατάφερε να κρατήσει τον Άρη, στους 7 πόντους και έκανε την επαναφορά. Αν και οι κίτρινοι ήταν και πάλι μπροστά με 53-40 (26′) οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά.  3.26 υπήρξε και μία μικρή ένταση (μετά από φάουλ του Μποχωρίδη στον Μουρ, που έπεσε άτσαλα στο παρκέ) και οι διαιτητές έδωσαν αντιαθλητικό και τεχνική ποινή στους «κίτρινους» . Στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου το Λαύριο μείωσε μετά από ώρα, με Μέιερ και Λαμπ, και έριξε τη διαφορά, σε μονοψήφιο αριθμό, επιμέρους σκορ 3ου δεκαλέπτου:7-15.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης μπήκε φορτσάτος και έτρεξε ένα μίνι σερί,με Μπελ, Μούρτο και Χρηστίδη (60-49, 7.28  πριν τη λήξη). Με τέσσερις σερί πόντους από τον Μούρτο, οι γηπεδούχοι έκαναν το 64-42 (5.48). Ο Νίξον με τρίποντο μείωσε σε 66-57 αλλά στη συνέχεια ο Χρηστίδης , με καλάθι και φάουλ , έκανε το +12(69-57). Ο Νίξον είχε ρέντα και  από την ίδια θέση, με δύο σερί τρίποντα, έριξε στους  έξι τη διαφορά (69-63, 37′). Με τον Τζόνσον το Λαύριο, έκανε το 70-65. 2.02 πριν τη λήξη οι Μποχωρίδης και Μπελ με δύο σερί τρίποντα έδωσαν μεγάλη ανάσα στον Άρη (77-65) που πήρε τη νίκη με 80-69. Επιμέρους σκορ 4ου δεκαλέπτου: 26-20

Κορυφαίος για τον Άρη ο Μιχάλης Τσαϊρέλης που σημείωσε 18 πόντους ενώ 12 πόντους είχε ο Αθηναίου και 12 ασίστ.

-Η στιγμή της έντασης, μετά τον τραυματισμό του Μουρ και την απόφαση των διαιτητών που ξεσήκωσε τους φιλάθλους του Άρη. Χρειάστηκε μάλιστα να επέμβει ο Λευτέρης Αρβανίτης για να ηρεμήσει τα πνεύματα, πίσω από τον πάγκο των φιλοξενούμενων.

ΑΡΗΣ-ΛΑΥΡΙΟ  80-69

Άρης (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μάρας 10, Μποχωρίδης 10, Καλαϊτζίδης,  Φλιώνης, Τσαϊρέλης 18, Πουλιανίτης, Χρηστίδης 5, Μούρτος 15, Αθηναίου 12, Προύιτ, Ντουβιέ 2, Μπελ 8

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Παπαδημητρίου, Τζόνσον 14, Βεργίνης 2,  Κουζέλογλου, Νίξον 13, Περράκης 1, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 3, Λαμπ 16 , Μέιερ 3, Ουίγκινς 5, Μουρ 12