Με το «δεξί» στην χρονιά ο Άρης

Η ομάδα μπάσκετ του Άρη επιβλήθηκε της Ιστανμπούλ Μπουγιουκσεχίρ με 73-68 στο πρώτο φιλικό των «κιτρινόμαυρων» μπροστά στον κόσμο του, στο «Nick Galis Hall».

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου χρειάστηκε μέχρι και… παράταση για να καταβάλλει την αντίσταση των Τούρκων, όμως τα κατάφερε και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της μπροστά στους φιλάθλους της.

Ο Άρης ήλεξγε τον ρυθμό του αγώνα μέχρι το 15ο λεπτό αυτού, όμως στη συνέχεια η Μπουγιουκσεχίρ ανέλαβε τα ηνία και αφού προηγήθηκε με 36-38 στο ημίχρονο, έχτισε μια διαφορά που έφτασε μέχρι και τους εννέα πόντους. Ο Άρης έκανε την αντεπίθεσή του στα τελευταία πέντε λεπτά και τελικά έστειλε τον αγώνα στην παράταση, με σκορ 63-63.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους και αφού δέχθηκαν μόλις πέντε πόντους, πανηγύρισαν τη νίκη. Διακριθέντες οι Γκάρι Μπελ και Λάκι ΤΖόουνς, οι οποίοι πέτυχαν από 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.