Κακός ο Άρης στην πρόβα τζενεράλε

Ο Άρης ηττήθηκε από τον Ήφαιστο με 62-56 στην πρόβα τζενεράλε πριν τον πρώτο επίσημο αγώνα της χρονιάς με την Δυναμό Τιφλίδας στις 20 του μήνα.

Η νέα ήττα φανερώνει για άλλη μια φορά το επιθετικό πρόβλημα των «κίτρινων», το οποίο πρέπει να λυθεί σύντομα πριν είναι πολύ αργά.

Το πρώτο ημίχρονο του σημερινού αγώνα ήταν μία συνέχεια από την κακή έκδοση του Άρη που εμφανίστηκε στον αγώνα με την ΙΒΒ την περασμένη Τετάρτη, με το ματς να είναι κακό ποιοτικά στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο τον βρήκε πίσω με 25-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τον Άρη, αφού οι παίκτες του Αγγέλου δεν είχαν καμία συνοχή, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει ακόμα και στους 20 πόντους (29-49 στο 29’).

Οι κίτρινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τέταρτο δεκάλεπτο και εν μέρει το κατάφεραν, καθώς η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους (41-51 στο 34’, 46-55 στο 36’) και με βολές του Τζόουνς μείωσαν σε 48-56 στο 37’. Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να φτάσουν τους φιλοξενούμενους στο σκορ, με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 56-62.

Τα δεκάλεπτα: 7-13, 25-32, 34-49, 56-62.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Τζόουνς 5, Κάιζερ 5, Βεργίνης, Μποχωρίδης 13 (2), Φλιώνης 5 (1), Μπελ 2, Νταλό 4, Χρηστίδης 1, Σλαφτσάκης 9 (1), Χάρις 9 (1), Αγγέλου 3 (1).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10 (2), Μανωλόπουλος 10 (2), Μπρέιζελτον 5, Σμιθ, Σταμάτης, Διαμαντάκος 6, Χαριτόπουλος 4, Μούρτος 4, Γόντικας 13, Ουίγκινς 10 (1).