Κακή εμφάνιση και ήττα για τον Ηρακλή

Ο Ηρακλής «ξύπνησε» στην τέταρτη περίοδο αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και με 83-78 γνώρισε δεύτερη σερί ήττα, αυτή τη φορά, εκτός έδρας από την Καστοριά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από τα πρώτα λεπτά μπροστά στο σκορ και από τότε ο Ηρακλής, το μόνο που κατάφερνε ήταν να μειώνει τη διαφορά αλλά όχι να τους πιάσει.

Στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο 34-33 αλλά με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η ομάδα της Καστοριάς μπήκε ακόμη πιο δυνατά, έφτασε και στο +14 (60-46). Οι παίκτες του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη δεν είχαν καλά ποσοστά στα τρίποντα ενώ υστερούσαν αρκετά στα ριμπάουντ. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ηρακλής μπήκε και πάλι στον αγώνα , με τρίποντο του Κακαρούδη, 6.26 πριν το τέλος του αγώνα, μείωσε σε 66-62 , έφτασε ακόμη και στο -3, 70-67 αλλά και πάλι δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και να προσπεράσει την αντίπαλη ομάδα.

ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ- ΗΡΑΚΛΗΣ 83-78
Δεκάλεπτα: 21-13, 34-33, 62-49, 83-78.
Διαιτητές: Ξενικάκης-Ζαχαρής-Γερακίνης
Καστοριά (Σούλιος): Κυριακόπουλος 8 (5 ασίστ), Απιδόπουλος, Ελευθεριάδης 17 (2/4 τριπ.), Ναούμης 19 (4/8 τριπ.), Κακλαμάνος, Τερσενίδης, Καραμαλέγκος 7 (2/4 τριπ., 4 ασίστ), Χαρισμίδης 13 (1/1 τριπ., 13 ριμπ., 1 κλεψ, 1 κοψ.), Μπένας 15 (2/4 τριπ., 9 ριμπ.), Λυμπάρης 4.
Ηρακλής (Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 10 (1), Αθανασούλας 7 (1), Τότσιος 4 (4 ασίστ), Παπαδιονυσίου 2, Χαριτόπουλος 8 (6 ριμπ.), Γκαγκαλούδης 5 (1/4 διπ., 0/4 τριπ., 7 ριμπ., 8 ασίστ, 3 κλεψ), Κακαρούδης 11 (2/5 τριπ.), Γεωργάκης 8 (4/4 διπ.), Ουάσινγκτον 14 (6/11 διπ., 4 ασίστ), Γιαννακίδης 2, Καλαϊτζίδης 7 (2/6 τριπ.).