Επέστρεψε στις νίκες η ΔΕΚΑ στην Α Ανδρών της ΕΚΑΣΘ

Η ΔΕΚΑ επέστρεψε στις νίκες στην Α Κατηγορία Ανδρών της ΕΚΑΣΘ, επικρατώντας εύκολα των Βασιλικών, για τη 16η αγωνιστική. Με νίκες προχώρησαν και ο ΒΑΟ, δύσκολα επί του ΔΑΣΩ και η ΑΕΕΤ, επί της ΑΕΠ, ενώ έχασαν ο Κεραυνός Αγίου Παύλου από τον Γαλαξία και η Μακαμπή από τη Μηχανιώνα.

Αν και ήταν πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, ο Ποσειδώνας επικράτησε στη Μηχανιώνα με 82-76 της Μακαμπή.

Τρία καθοριστικά τρίποντα του Τριαντάφυλλου Αγλαμίση ήταν αυτά που γύρισαν το παιχνίδι για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 36ο λεπτό και κράτησαν το προβάδισμα.

Δεκάλεπτα: 15-22, 30-39, 55-62, 82-76

Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι.-Δέλλας-Καραβάς

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΜΗΧΑΝΙΩΝΑΣ (Χατζόπουλος): Μαρωνίδης, Μπάφας 7, Κούρογλου 2, Αγλαμίσης Τ. 19(4), Περδίκας 25(4), Καντίδης, Δεμίρογλου 2, Χαριζάνης 14(1), Αγλαμίσης Θ. 13(1), Κατερινόπουλος.

ΜΑΚΑΜΠΗ(Καραμιχάλης-Ξανθόπουλος): Ζεϊμπέκης 9(3), Θεολόγης 9, Κουφός, Ναχμίας, Παναγιωτίδης 10, Μπακιρτζής Κ. 13(1), Σαββίδης, Αρούχ 18(2), Αθαναηλίδης 16(1), Πετράκης 2.

Με καταπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΕ Τούμπας επικράτησε στη ΜΕΝΤ με 74-67 της ΑΕ Πυλαίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 36-40 στο τέλος της δεύτερης περιόδου, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά και έφθασαν στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-16, 36-40, 58-48, 74-67

Διαιτητές: Λόρτος-Πλατέλλα-Στούμπος

ΑΕΕ ΤΟΥΜΠΑΣ (Κεσίδης-Χατζημιχαηλίδης): Χατζημιχαηλίδης 11(2), Πεγιάς 12(4), Φλώρος, Λιόλιος 2, Ζερβουδάκης 3(1), Μεργούπης 3, Κυρατζής 2, Πισσανίδης 10, Ταρπάγκος 19(2), Χατζηπαραδείσης 12(2), Παππάς, Δάγκας.

ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ(Ντούλης): Σουλούγκας 4, Αλεξιάδης 2, Κουλουμπής 6, Μιχαηλίδης 23(3), Παπαδόπουλος, Νότης, Κυριακίδης 6(2), Γρηγοριάδης 14(2), Μαλιγκούρας, Τσαντάκης 7(1), Πιλάτος 5(1).

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Γαλαξίας που επικράτησε με 67-65 του Κεραυνού Αγίου Παύλου. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε όλο το παιχνίδι καμία ομάδα δε προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων.
Μετά την διαμόρφωση του τελικού σκορ, ο Ζαγανίδης των γηπεδούχων αστόχησε σε δύο βολές 22 δεύτερα πριν το τέλος και ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Παπαδόπουλου.

Δεκάλεπτα: 19-18, 32-32, 47-50, 67-65

Διαιτητές: Δαμίγος-Καντερές-Τέγος

ΓΑΛΑΞΙΑΣ(Τζιόμαλος): Τσιρώζης 9(1), Φόρογλου, Μπαλάσκας 8(1), Κανλής 23(6), Ζαγανίδης 6, Παυλογιάννης 2, Μπακαβός 15, Συμεών Π. 4.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ. ΠΑΥΛΟΥ(Αλμπάνης): Παπαδόπουλος 14, Ιωσηφίδης 8, Κουπαράνης 3, Αγγελόπουλος 9(1), Μασλαρινός 2, Μουχτάρης, Τουρσουτζιάν, Μελίδης 13, Βαλαβανίδης 4, Λάππας 12(2).

Εξαιρετικός μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου και μέχρι τις αρχές της τελευταίας, ο Μέγας Αλέξανδρος επικράτησε στη Νεάπολη του ΠΚ με 65-72.

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα και καμία από τις δύο δεν ξέφυγε με σημαντική διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο προαναφερθέν χρονικό διάστημα με εννέα πόντους (22-31) και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 27-42. Με σερί 10-0 στην αρχή της τρίτης περιόδου ο Μέγας «καθάρισε» οριστικά το παιχνίδι, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 57-63 στο 37ο λεπτό και σε 63-70 στο 39ο.

Δεκάλεπτα: 18-20, 27-42, 40-59, 65-72

Διαιτητές: Φούτζηλας-Κουτσουμάρης-Κατσαβέλης

ΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ(Κυρούδης): Σουλτάνης 6, Αμανατίδης 1, Μπεχλιβάνης 27(4), Δημητρόπουλος, Χύτας 24, Χατζόπουλος 3(1), Στράντζαλης, Τσιακίρης 2, Τσιώρας 2, Ταουκίδης, Αϊμέκε, Λεμονίδης.

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ(Κασαπίδης-Παπαδόπουλος): Σαμαράς 3(1), Νεράντζης 2, Σιπιτάνος 16, Γιαχανατζής 4(1), Νικολάτος 21(1), Ορφανίδης, Ντομόπουλος 8, Στίκας 10(3), Γκίκας, Κούρογλου 8, Τελλίδης, Νικολαϊδης.

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Αριστοτέλης επικράτησε στην Επανομή με 59-57 του Κεραυνού Ωραιοκάστρου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 23-34 στο ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο ο Αριστοτέλης ισορρόπησε και στο τέλος πιο ψύχραιμος πήρε τη σημαντική νίκη.

Δεκάλεπτα: 14-12, 23-34, 40-42, 59-57

Διαιτητές: Πετανίδου Γ.-Πράττος-Κασαπίδης

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΕΠΑΝΟΜΗΣ (Τραχανάς): Κωνσταντινίδης 23(3), Νικητιανός, Δουβής 7(2), Τουβεντζίδης 12, Καρουλης 4, Φλετούρης 6, Γιαννάκης 7(1), Χαραλαμπίδης, Ζόγκου.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ (Χονδρογεώργης-Βαρυτιμίδης): Χονδρογεώργης 2,  Παπασωτηρίου 7, Γουλτίδης 11, Γογοδόνης 6, Πολυχρονιάδης 2, Παπλωματάς 14, Ριζόπουλος 2, Χουλιάρας 7, Μπακιρτζίδης 6.