Κύπελλο ΕΚΑΣΘ: Πέρασε η ΔΕΚΑ, ημιτελικός με ΒΑΟ

 

«Φορτσάροντας» μετά το 25ο λεπτό η ΔΕΚΑ επικράτησε με 63-76 στην Ασσηρο της Δόξας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ, όπου θα αντιμετωπίσει στην έδρα της τον ΒΑΟ.

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο, όταν και είχαν συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ, αν και έπαιζαν χωρίς τον Γουνιώτη. Μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου η ομάδα του Ευόσμου πήρε μια σημαντική διαφορά και παρά το ότι η Δόξα μείωσε στους πέντε, κατάφερε και πήρε τη νίκη-πρόκριση. Οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα από τους διαιτητές.

Δεκάλεπτα: 19-16, 37-33, 45-55, 63-76
Διαιτητές: Καντερές-Κωνσταντινέλης
ΔΟΞΑ ΑΣΣΗΡΟΥ(Καραγιαννίδης): Δεληγιάννης 10(2), Ταραμάς 4, Παλέντζας 17(3), Κωστόπουλος, Καραλής 13(2), Καραποστολάκης, Μαύρος 19, Ζουναρόπουλος.

ΔΕΚΑ(Κυριαζής-Κεσίδης): Βάσκος 12(2), Παπασάβογλου Αρ. 3(1), Κουτριός 2, Κρίτσικας 2, Κοϊμτζόγλου 24(5), Δημητριάδης 2, Παπασάβογλου Αν. 13(2), Χρήστου 16, Δέτσικας, Φυλάκης, Θεογιάννης 2, Χαρταβέλας.

Το πανόραμα του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ Α ΦΑΣΗ 8-15/9)

Α1 ΒΕΛΛΕΡΟΦΟΝΤΗΣ-GBA 52-72
Α2 ΝΕΜΕΣΙΣ-ΛΕΟΝΤΕΣ 45-62
Α3 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ-Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ 63-76
Α4 ΑΕΤΟΣ ΦΙΛΥΡΟΥ-ΜΑΥΡΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΕΥΟΣΜΟΥ 39-42 (33-33)
Α5 ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ-ΜΑΚΕΔΩΝ 60-35
Α6 ΕΟ ΝΕΑΠΟΛΗΣ-ΟΡΦΕΑΣ ΣΟΥΡΩΤΗΣ 52-53
Α7 ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΑΓΧΙΑΛΟΣ 58-41
Α8 ΚΑΜΙΝΙΚΙΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΝΩ ΠΟΛΗΣ 35-59
Α9 ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΑΔΑΜΑΣΤΟΣ 87-53
Α10 ΜΕΤΕΩΡΑ- ΠΥΡΡΟΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 81-60
Α11 ΑΣΚ ΛΑΓΚΑΔΑ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΟΥΚΛΟΥΤΖΑ 63-68
Α12 ΑΕΤΟΣ-ΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΝΩ ΠΟΛΗΣ 20-0(α.α.)

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ Β ΦΑΣΗ (8/9-28/9)

Β1 Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 62-70
Β2 ΔΕΗ- ΟΡΦΕΑΣ ΣΟΥΡΩΤΗΣ 55-61
Β3 ΟΡΦΕΑΣ ΠΛΑΓΙΑΡΙΟΥ-ΛΑΓΥΝΑ 76-65
Β4 ΠΟΡΦΥΡΙΑΚΟΣ-ΜΕΤΕΩΡΑ 67-49
Β5 GBA-ΚΑΝΑΡΗΣ 74-44
Β6 Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ-ΑΣ ΑΣΤΕΡΕΣ 97-47
Β7 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΝΩ ΠΟΛΗΣ-ΠΟΞ 60-49
Β8 ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΚΑΛ.-ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ 76-61
Β9 ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ-ΚΟΥΦΑΛΙΑ 70-63
Β10 ΛΕΟΝΤΕΣ-ΑΛΙΓΑΤΟΡΕΣ 56-46
Β11 ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΟΥΚΛΟΥΤΖΑ -ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 61-52
Β12 ΑΕΤΟΣ-ΕΔΗΛ 67-64
Β13 ΕΘΝΙΚΟΣ ΕΥΟΣΜΟΥ-ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΖΕΥΣ 0-20(α.α.)
Β14 ΜΑΥΡΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΕΥΟΣΜΟΥ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 47-54
Β15 ΟΛΝΤ ΣΚΟΥΛ-ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΤΑΥΡΟΥ 50-57
Β16 ΑΤΛΑΣ-ΑΕΝ ΚΡΗΝΗΣ 68-72
Β17 ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΝΕΟΧΩΡΟΥΔΑΣ-ΑΑ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 60-78
Β18 ΕΥΡΙΠΠΟΣ-ΑΣ ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ 46-81
Β19 ΠΑΟΔ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ 41-71
Β20 ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ-ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ 52-41
Β21 ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ 38-49
Β22 ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΑΓΑΡΑΔΩΝ-ΕΛΒΕΤΙΑ 20-0(α.α.)
Β23 ΑΡΜΕΝΙΚΗ-ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΘΕΡΜΗΣ 38-66
Β24 ΜΑΡΚΟΣ ΜΠΟΤΣΑΡΗΣ-ΣΑΕ ΑΣΤΕΡΙΑ 69-64

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ Γ ΦΑΣΗ (29/9-30/10)

Γ1 ΡΑΙΔΕΣΤΟΣ-ΕΚ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 65-78
Γ2 ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ-ΑΕΕ ΤΟΥΜΠΑΣ 75-80
Γ3 ΑΡΙΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ-ΠΟΡΦΥΡΙΑΚΟΣ 65-61
Γ4 ΑΕΤΟΣ-DEI 51-37
Γ5 ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΠΑΥΛΟΥ-ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΑΔΕΝΔΡΟΥ 92-66
Γ6 ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΤΑΥΡΟΥ-ΜΑΡΚΟΣ ΜΠΟΤΣΑΡΗΣ 20-0(α.α)
Γ7 ΔΟΞΑ ΑΣΣΗΡΟΥ-ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΕΠΑΝΟΜΗΣ 77-70
Γ8 ΒΑΟ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ 77-52
Γ9 ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ-ΔΟΞΑ ΔΡΥΜΟΥ 46-53
Γ10 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 64-75
Γ11 ΗΡΑΚΛΗΣ ΕΦΗΒΙΚΟ-ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ 40-70
Γ12 ΔΑΣΩ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΕΟΙ 69-89
Γ13 ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΟΥΚΛΟΥΤΖΑ-ΒΑΣΙΛΙΚΑ 66-74
Γ14 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΥΚΕΩΝ- ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΑΓΑΡΑΔΩΝ 64-39
Γ15 ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΛΑΓΙΑΡΙΟΥ-ΜΑΛΑΚΟΠΗ 54-61
Γ16 ΟΡΦΕΑΣ ΠΛΑΓΙΑΡΙΟΥ-ΓΑΛΑΖΙΟΙ 44-63
Γ17 ΛΕΟΝΤΕΣ-ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ 61-67
Γ18 ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΚΑΛ.-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 87-50
Γ19 ΜΑΚΑΜΠΗ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΤΡΙΑΔΙΟΥ 0-20(α.α.)
Γ20 ΑΚ ΠΑΝΟΡΑΜΑ-Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ 72-54
Γ21 ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΖΕΥΣ-ΒΕΡΓΙΝΑ 62-63
Γ22 GBA-ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΜΗΧ. 91-76
Γ23 ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ-Ν. ΒΟΤΣΗΣ 0-20(α.α.)
Γ24 ΟΛΥΜΠΟΣ-ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 77-87
Γ25 ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ-ΑΡΕΤΣΟΥ 75-60
Γ26 ΟΡΦΕΑΣ ΣΟΥΡΩΤΗΣ-ΓΑΛΑΞΙΑΣ 52-64
Γ27 ΑΑ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΘΕΡΜΗΣ 72-74
Γ28 ΕΥΚΑΡΠΙΑ ΝΕΩΝ-ΔΕΚΑ 47-63
Γ29 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΝΩ ΠΟΛΗΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ 43-55
Γ30 ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΚΟΛ.-ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗΣ 61-75
Γ31 ΠΡΩΤΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ-ΑΕΝ ΚΡΗΝΗΣ 59-54
Γ32 ΑΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ-ΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ 50-53

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ Δ ΦΑΣΗ (1/11-22/12)

Δ1 Ν. ΒΟΤΣΗΣ-ΑΡΙΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 20-0(α.α.)
Δ2 ΒΕΡΓΙΝΑ-ΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ 69-63
Δ3 ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ -ΑΚ ΠΑΝΟΡΑΜΑ 67-63
Δ4 ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΠΑΥΛΟΥ 60-58
Δ5 ΠΡΩΤΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ-ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΚΑΛ. 54-57
Δ6 ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΕΟΙ-GBA 79-76
Δ7 ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ -ΑΕΕ ΤΟΥΜΠΑΣ 53-57
Δ8 ΒΑΣΙΛΙΚΑ-ΔΕΚΑ 63-80
Δ9 ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ-ΓΑΛΑΞΙΑΣ 55-62
Δ10 ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗΣ-ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΘΕΡΜΗΣ 75-79
Δ11 ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΤΑΥΡΟΥ-ΑΕΤΟΣ 61-42
Δ12 ΓΑΛΑΖΙΟΙ- ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ 63-40
Δ13 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΥΚΕΩΝ- ΔΟΞΑ ΑΣΣΗΡΟΥ 49-66
Δ14 ΕΚ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ –ΜΑΛΑΚΟΠΗ 80-67
Δ15 ΒΑΟ-ΔΟΞΑ ΔΡΥΜΟΥ 81-60
Δ16 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΤΡΙΑΔΙΟΥ –ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ 54-75

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ Ε ΦΑΣΗ (7/1-5/2)

Ε1 ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ-ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ 61-67
Ε2 ΔΕΚΑ-ΓΑΛΑΞΙΑΣ 82-78
Ε3 ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΕΟΙ-ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 78-61
Ε4 ΑΕΕ ΤΟΥΜΠΑΣ-ΒΕΡΓΙΝΑ 64-67
Ε5 ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΘΕΡΜΗΣ-ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΤΑΥΡΟΥ 53-49
Ε6 Ν. ΒΟΤΣΗΣ-ΓΑΛΑΖΙΟΙ 20-0(κ.α.)
Ε7 ΔΟΞΑ ΑΣΣΗΡΟΥ-ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ 20-0(α.α.)
Ε8 ΕΚ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ-ΒΑΟ 78-84

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ (6/2-28/2)

Π1 ΒΑΟ-ΒΕΡΓΙΝΑ 70-59
Π2 ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΕΟΙ-Ν. ΒΟΤΣΗΣ 69-65
Π3 ΔΟΞΑ ΑΣΣΗΡΟΥ-ΔΕΚΑ 63-76
Π4 ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΘΕΡΜΗΣ- ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ 67-78

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ (1/3-19/3)

Η1 ΔΕΚΑ-BAO
Η2 ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΕΟΙ-ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ

ΤΕΛΙΚΟΣ

Τ1 Η2-Η1