Απόδραση από την Νέα Σμύρνη για ΠΑΟΚ

Σπουδαία αλλά και δύσκολη νίκη με 73-69 επί του Πανιωνίου σημείωσε στην Νέα Σμύρνη ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κατάφερε να περάσει δια πυρός και σιδήρου από μια πολύ δύσκολη έδρα, απέναντι σε μια ομάδα που είναι σαφώς βελτιωμένη το τελευταίο χρονικό διάστημα.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του ΠΑΟΚ ήταν ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 15 πόντους, αυτός, όμως, που ήταν συγκινητικός ήταν ο Φίλιπ Γκος. Ο Αμερικανός αγωνίστηκε με πρόβλημα στον αστράγαλο, όμως, με δικά του σουτ κράτησε ζωντανό τον ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά και του έδωσε τη νίκη. Συγκεκριμένα, ήταν αυτός που με δυο τρίποντα διαμόρφωσε το σκορ σε 66-60 υπέρ της ομάδας του, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη.

Το παιχνίδι, πάντως, έγινε θρίλερ και στο τελευταίο λεπτό , καθώς ο Μπέρι αστόχησε σε τρίποντο με το σκορ να είναι 69-71 και στη συνέχεια ο Χάτσερ με δυο βολές διαμόρφωσε το τελικό 69-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-40, 48-54, 69-73

Πανιώνιος (Οικονόμου): Παπαντωνίου, Ντόρσεϊ 1, Μπέρι 25, Χάρις 7, Σίνγκλερ 4, Καραμαλέγκος, Δίπλαρος 7 , Καμπερίδης 2, Τέιλορ 9, Όστιν 14

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 15 (1), Κόνιαρης 8 (2), Τέπιτς 8 (2), Τζόουνς 7, Μορέιρα 6, Ζάρας, Αθηναίου, Γκάρετ 7 (6 ριμπάουντ), Χάτσερ 11 (1), Γκος 11 (3)