Ξεκίνημα με νίκη για Απόλλωνα Πόντου

Ζορίστηκε, αγχώθηκε, αλλά στο τέλος ο Απόλλων Πόντου κατάφερε να μπει με το δεξί στη Football League.

Η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη τα βρήκε μπαστούνια στη Βέροια, ωστόσο βρήκε τον τρόπο να φύγει από ‘κει με τη νίκη (1-0). Μπορεί να χρειάστηκε λοιπόν να περάσουν 87 λεπτά, αλλά ο Καλογέρης πέτυχε τελικό το πολυπόθητο γκολ που έδωσε το πολύτιμο διπλό στους Πόντιους.

Αρχικά στο 23΄ με το σουτ του Λίταινα το οποίο και απέκρουσε, ο Καλογεράκης και εν συνεχεία στο 39΄με την εκτέλεση κόρνερ του Μπαστιάνου, την οποία και απομάκρυνε πάνω στην γραμμή ο Μπρίτο. Από το σημείο εκείνο και μετά δεν υπήρξε, κάποια άλλη αξιόλογη φάση στο ματς, με το υπάρχον αποτέλεσμα να διατηρείται ως έχει μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 68΄ η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη, είχε ακόμα μια ευκαιρία προκειμένου να προηγηθεί στο σκορ, το σουτ όμως του Δόρη δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε χωρίς γκολ, ο Κυβελίδης στο 87΄ ήταν αυτός που έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τους Πόντιους διαμορφώνοντας με τον τρόπο αυτό το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΒΕΡΟΙΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιαγκιόζης, Κοζάκης, Σουλιώτης, Δαμιανάκης, Καψάλης, Λάσκαρης, Μπλέτσας, Λίταινας (75′ Νύκταρης), Μπαστιάνος, Βάλις (62′ Δόρης), Βανκεβάι.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Αμαραντίδης, Καπίας (56′ Καλογέρης), Σαμαράς, Γεωργιάδης, Συμελίδης, Ν’ Λουντούλου, Καλαϊτζίδης, Βεργώνης, Χασομέρης, Μπρίτο (73′ Κυβελίδης