«Ναυάγιο» στο Ζάγκρεμπ! (vids)

Η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου ήταν ωσεί πάρών στο κρισιμότερο παιχνίδι της τελευταίας τριετίας και με άμυνα κατώτερη των περιστάσεων ηττήθηκε με 4-1 από την Κροατία στο Ζάγκρεμπ. Το θαύμα που χρειάζεται το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Μίκαελ Σκίμπε είναι μεγάλο.

Μπορεί η ομάδα να είχε απουσίες (Μανωλάς,Τοροσίδης,Μάνταλος,Δώνης) όμως η εικόνα που έδειξε στην Κροατική πρωτεύουσα ήταν αποκαρδιωτική και δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Σκίμπε παρέταξε την ομάδα με τους Καρνέζη, Μανιάτη, Παπασταθόπουλο, Παπαδόπουλο, Τζαβέλλα, Σταφυλίδη, Τζιόλη, Σάμαρη, Ζέκα, Φορτούνη, Μήτρογλου, με τους Τζαβέλλα, Μανιάτη στα άκρα.

Το σχέδιο άλλαξε γρήγορα, καθώς ο Τζαβέλλας γύρισε τη μπάλα στον Καρνέζη, ο Ελληνας γκολκίπερ θέλησε να κάνει κοντρόλ το οποίο έχασε ο Κάλινιτς έκλεψε και ο Καρνέζης υπέπεσε σε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μόντριτς (στο 13′). Μετά ο Γερμανός τεχνικός άλλαξε το σύστημα σε 4-2-3-1

Μέχρι να συνέλθει η Εθνική από το σοκ ήρθε και δεύτερο γκολ. Ο Πέρισιτς δεν είχε αντίπαλο στη πλευρά του, έβγαλε τη σέντρα και ο Κάλινιτς με σπουδαίο τελείωμα έκανε το 2-0 (στο 19′) για τους Κροάτες.

Η πίεση του Ζέκα κέρδισε ένα κόρνερ κι από το κόρνερ στο 30′ ο Παπασταθόπουλος με κεφαλιά έκανε το 2-1 (ο Φορτούνης την εκτέλεση).

Το γκολ δεν ήταν αρκετό για να ξυπνήσει την εθνική ομάδα. Στο 33′ η ανασταλτική λειτουργία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματα ήταν κάκιστη. Ο Τζαβέλλας δεν είναι στη θέση του, ο Σταφυλίδης δεν ακολούθησε τον Βρσάλκο ο οποίος έβγαλε μόνος του τη σέντρα. Εκεί ο Καρνέζης δεν βγήκε (στο ύψος της μικρής περιοχής) και ο Μανιάτης δεν ακολούθησε τον Πέρισιτς με τους Κροάτες να διαμορφώνουν το σκορ του ημιχρόνου(3-1).

Ούτε το ημίχρονο δεν ήταν ικανό να αφυπνίσει το σύνολο του Μίκαελ ΣΚίμπε. Στο 49′ ο Σταφυλίδης χάνει τον Βρσάλκο και μη ξέροντας που βρίσκεται, γυρνάει ανυποψίαστος τη μπάλα με το στήθος στον Καρνέζη. Ο Βρσάλκο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στα υπόλοιπα 40 λεπτά του αγώνα δεν υπήρξε άλλο γκολ, αν και έγιναν φάσεις και από τις δύο πλέυρές. Οι Κροάτες έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ (ο Καρνέζης είχε 3 σπουδαίες επεμβάσεις) και η Εθνική στις λίγες φάσεις που έφτιαξε δεν βρήκε δίχτυα. Ο Μήτρογλου βρήκε απέναντί του τον εξαιρετικό Σούμπασιτς στο 60′ και στο 89′ και οι κεφαλιές του «πιστολέρο» (73′) και Παπασταθόπουλου (63′) πέρασαν λίγο άουτ.

Το τελικό αποτέλεσμα δεν αφήνει πολλά περιθώρια ελπίδας, ειδικά με αυτήν την εμφάνιση.