Προβάδισμα πρόκρισης η «Μπάρτσα» (video)

Προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας πήρε η Μπαρτσελόνα με το 1-1 στην έδρα της Θέλτα, ενώ παράλληλα είδε τον Ντεμπελέ να επιστρέφει μετά από 108 ημέρες απουσίας.

Ο στόχος για τον Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν να πάρουν χρόνο συμμετοχής οι ρεζέρβες του, να έχει τις μικρότερες δυνατές απώλειες και ει δυνατόν να εξασφαλίσει ένα σκορ πρόκρισης στο «Μπαλαΐδος».

Η Μπαρτσελόνα πέτυχε τα περισσότερα εξ’ αυτών με το 1-1 στην έδρα της Βίγκο να την κάνει φαβορί για την πρόκριση στα προημιτελικά του Copa Del Rey.

Στην σύνθεση μπορεί να μην υπήρχε Μέσι, αλλά υπήρχε Χοσέ Αρνάιθ. Ο 20χρονος πιτσιρικάς άρπαξε ξανά την ευκαιρία από τα μαλλιά και με όμορφο πλασέ στο 15ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Καταλανούς, με το τρίτο του φετινό γκολ στο Κύπελλο, σε ισάριθμες τελικές!

Η εναλλακτική ενδεκάδα του Βαλβέρδε έδωσε φάσεις στην Θέλτα που ισοφάρισε πολύ γρήγορα, με μία βολίδα του Πιόνε Σίστο (31’, 1-1), που πήρε το ριμπάουντ μετά από δοκάρι του Ιάγο Άσπας.

Η επανάληψη ανήκε ολοκληρωτικά στην Μπαρτσελόνα που είχε πάμπολλες ευκαιρίες για να πάρει την νίκη.

Ο Αρνάιθ (56’) και ο Ντένις Σουάρεθ (60’) απώλεσαν σπάνιες ευκαιρίες, ο Μπουσκετς (61’) και ο Σέρζι Ρομπέρτο (91’) σημάδεψαν το δοκάρι, με το 1-1 να μένει ως το τέλος.

Ωστόσο, το πιο σημαντικό ήταν η επανεμφάνιση μετά από 3,5 μήνες του Ουσμάν Ντεμπελέ, ο οποίος αγωνίστηκε για ένα 20λεπτο και έδειξε ότι βρίσκεται στον σωστό δρόμο για να βρει τον παλιό καλό εαυτό του, μετά τον σοβαρό τραυματισμό που πέρασε.