Άξια της… μοίρας της

Παρουσιάζοντας σε ακόμα ένα αγώνα τραγική αμυντική συμπεριφορά, η Λίβερπουλ… προσέφερε δύο γκολ στη Σεβίλλη, με το ισόπαλο 2-2 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων που πήραν από ένα βαθμό.

Μόλις στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης, οι Ισπανοί κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον ο Μπεν Γιέντερ μετά από το λάθος του Λόβρεν.  Η απάντηση της ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήρθε στο 21’ με τον Φιρμίνο να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Σέρχιο Ρίκο. Η ολική ανατροπή ήρθε στο 37’ με τον Σαλάχ, ενώ στο 42΄ο Φιρμίνο στο 42’ αστόχησε σε πέναλτι. Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, αλλά η ανύπαρκτη άμυνα των «κόκκινων» επέτρεψε στον Κορέα να ισοφαρίσει στο 72’.

«ΚΑΘΑΡΙΣΕ» Ο ΚΕΪΝ

Με τον Χάρι Κέιν να σημειώνει δύο (15’ και 60’) γκολ, η Τότεναμ επικράτησε της Ντόρτμουντ με 3-1 στο «Γουέμπλεϊ». Τα «σπιρούνια» πήραν το προβάδισμα μόλις στο τέταρτο λεπτό με τον Σον να σκοράρει με εντυπωσιακό τρόπο από διαγώνια θέση. Η ισοφάριση των «κίτρινων» ήταν άμεση, καθώς στο 11’ ο Γιαρμολένκο σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των Γερμανών.

ΕΥΚΟΛΕΣ ΝΙΚΕΣ

ΓΙΑ ΡΕΑΛ ΚΑΙ ΣΙΤΙ

Χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερες αντιστάσεις, Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι έφτασαν σε εύκολες νίκες απέναντι σε ΑΠΟΕΛ και Φέγενορντ, αντίστοιχα. Στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», η «βασίλισσα» επιβλήθηκε με 3-0 (13’ & 51’ πεν. Ρονάλντο, 61’ Ράμος) των πρωταθλητών Κύπρου, ενώ οι «πολίτες» πέρασαν με 4-0 (2’ & 63’ Στόουνς, 10’ Αγουέρο, 25’ Ζέσους) από το Ρότερνταμ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας:

5ος ΟΜΙΛΟΣ: Μάριμπορ – Σπάρτακ Μόσχας 1-1 (85’ Μπόχαρ / 59’ Σαμέντοφ) και Λίβερπουλ – Σεβίλλη 2-2 (21’ Φιρμίνο, 37’ Σαλάχ / 5’ Μπεν Γέντερ, 72’ Κορέα).

6ος ΟΜΙΛΟΣ: Φέγενορντ – Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (2’ & 63’ Στόουνς, 10’ Αγουέρο, 25’ Ζέσους) και  Σαχτάρ – Νάπολι 2-1 (16’ Τάισον, 58’ Φερέιρα / 71’ πεν. Μίλικ).

7ος ΟΜΙΛΟΣ: Λειψία – Μονακό 1-1 (33’ Φόρσμπεργκ / 35’ Τίλεμανς) και Πόρτο – Μπεσίκτας 1-3 (21’ αυτ. Τόσιτς / 13’ Ταλίσκα, 28’ Τοσούν, 86’ Μπάμπελ).

8ος ΟΜΙΛΟΣ: Ρεάλ Μαδρίτης – ΑΠΟΕΛ 3-0 (13΄ & 51’ πεν. Ρονάλντο, 61’ Ράμος) και Τότεναμ – Ντόρτμουντ 3-1 (4’ Σον, 15’ & 60’ Κέιν / 11’ Γιαρμολένκο).