ΠΑΟΚ 3Χ3 και κορυφή !

Εξαιρετικός ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη στην Αθήνα από τον Παναθηναϊκό (61-53) και έκανε το 3/3 στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών. Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο (20-6) του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ έδωσε την τρίτη νίκη στην ομάδα της Θεσσαλονίκης στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας το μικρότερο δυνατό προβάδισμα (16-15). Ωστόσο, η δεύτερη περίοδος είχε αποκλειστικά την σφραγίδα του ΠΑΟΚ, ο οποίος κυριάρχησε στο παρκέ και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +13 (35-22), χάρη σε ένα επιμέρους 20-6.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Θεσσαλονίκης διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και είχε απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια ανατροπής του σκορ από τον Παναθηναϊκό. Οι γηπεδούχες μείωσαν στα τελευταία λεπτά, όμως οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ήταν ψύχραιμες στα κρίσιμα σημεία και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 61-53.

Κορυφαίες του ΠΑΟΚ ήταν οι Λιούις (22 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Αλμπάνεζ (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ), ενώ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν αγωνίστηκε η Λύμουρα, λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 22-35, 37-47, 53-61

Παναθηναικός: Κασδαγλή, Τσινέκε 28, Ακρίβου 2, Τσέτα, Κοίλια Π. 4, Κοίλια Ν. 3, Κακαρά, Γάτου, Νούλα, Γκαγκανάτσου, Εσέτζα – Τσινάσα 16, Κακούρη

ΠΑΟΚ: Κοτούλα 2, Στεργίου, Μαγαλιού 8 (7 ασ), Κατσαμούρη 6, Ζέρβα, Κριμίλη 2, Ταρπάγκου 2, Τράντα 2, Λιούις 22 (12 ρ), Αλμπάνεζ 17 (6 ρ)

Παράλληλα, ο Πρωτέας Βούλας επικράτησε της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 75-68, φτάνοντας στην πρώτη του φετινή νίκη. Ο σύλλογος της Βούλας είχε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης (38-28 στο ημίχρονο και 54-46 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου) και πaρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά, έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 38-28, 54-46, 75-68

Ο Ολυμπιακός ήταν… σαρωτικός σε ακόμα ένα παιχνίδι του και επικράτησε με άνεση των Εσπερίδων στην Καλλιθέα με 102-59. Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν εύκολα στο «3 στα 3», την ώρα που οι Εσπερίδες έμειναν στο μηδέν.

Δεκάλεπτα: 18-30, 29-53, 43-82, 59-102