Μπλόκο στα Τρίκαλα

Τα Τρίκαλα κατάφεραν να πάρουν μία πολύ σπουδαία νίκη, με τον Κώστα Μέξα να βλέπει του Μάρεϊ, Λούντζηκαι Τέγιτς σε εκπληκτική κατάσταση μετρώντας 23, 17 και 16 πόντους, την ώρα που και οι Βασιλειάδης και Χολ πρόσφεραν σημαντικές βοήθειες σε άμυνα και επίθεση. Προβλημάτισε για έναν ακόμα αγώνα ο ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν μόνο τον Μαργαρίτη και τον Κόνιαρη σε καλή ημέρα με 19 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Το Ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τα Τρίκαλα να μπαίνουν εξαρχής καλύτερα στο παρκέ και να αποκτούν προβάδισμα 6 πόντων (15-9) χάρη στον… ζεστό Μιχάλη Λούντζη, ο οποίος χτυπούσε τόσο από τα 6,75 όσο και εντός πεδιάς. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να αντιδράσει, με τον Μαργαρίτη και τον Κρουμπάλι να είναι οι μόνοι που είχαν μπει στο κλίμα του αγώνα με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-17.

Το β’ δεκάλεπτο βρήκε τη θεσσαλική ομάδα να συνεχίζει το επιθετικό της κρεσέντο με τον Βασιλειάδη να δίνει πολύτιμους πόντους χτυπώντας δύο φορές από τη γραμμή του τριπόντου και σκοτώνοντας την πρώην ομάδα του και δίνοντας διαφορά 10 πόντων (40-30). Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε κατά κύριο λόγο να σκοράρει κάτω από τη ρακέτα με τους περιφερειακούς να μην προσφέρουν πόντους, με αποτέλεσμα το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να κλείνει στο 47-40.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με την ομάδα του Κώστα Μέξα να πατά πάνω στο αρχικό της πλάνο και με τους Μάρεϊ-Λούντζη να χτυπούν από απόσταση ενώ ο Τέγιτς έδινε πολλές ανανεωμένες μπαλιές μαζεύοντας αρκετά επιθετικά ριμπάουντ. Ο ΠΑΟΚ είχε τον Κόνιαρη να ανεβάζει στροφές και ουσιαστικά να περνά όλη η δημιουργία από τα χέρια του ενώ παράλληλα προσπαθούσε να σκοράρει, χωρίς όμως να τα καταφέρνει στον επιθυμητό βαθμό, με το σκορ του δεκαλέπτου να φτάνει στο 69-59.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα ήταν μία τελευταία προσπάθεια του «δικεφάλου» του Βορρά να μειώσει τη διαφορά και να επανέλθει στον αγώνα, κάτι που προσπάθησε να πετύχει με κύριο εκφραστή τον Αντώνη Κόνιαρη, όμως ο Μάρεϊ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους (78-63), με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να επιστρέψει ξανά και στο τέλος οι Θεσσαλοί ήταν οι νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 47-40, 69-59, 87-78

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Μέξας): Τζόουνς 5, Λούντζης 17 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιλ 10 (1), Φέισι 6, Μάρεϊ 23 (9/16 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης, Ρος 2, Τέγιτς 16 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Καλογιαννίδης, Βασιλειάδης 8 (2).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 10 (2 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καρράς 2, Μαργαρίτης 21 (9/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Καστσίβελης 11 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζόουνς 8, Ντίλαρντ 4 (2/7 σουτ), Κλάσεν 7 (4 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 10 (6 ριμπάουντ), Ζάρας, Τρις 5 (1/5 σουτ).