Χαριτόπουλος και Κακαρούδης στην 9άδα παικτών Άρη, ΠΑΟΚ και Ηρακλή!

Σε μια ξεχωριστή λίστα παικτών που έχουν αγωνιστεί και στις τρεις μεγάλες ομάδες της Θεσσαλονίκης πρόκειται να μπουν οι Κώστας Κακαρούδης και Δημήτρης Χαριτόπουλος. Οι δύο έμπειροι ψηλοί, που ξεκίνησαν την επαγγελματική τους καριέρα από τον Άρη στις αρχές του 2000 και συνέχισαν τα επόμενα χρόνια στον ΠΑΟΚ, ανακοινώθηκαν πριν λίγες μέρες από τον Ηρακλή. Η «Α» κατέγραψε συνολικά 9 παίκτες που έχουν περάσει από Άρη, ΠΑΟΚ και Ηρακλή (ανεξαρτήτου σειράς), μεταξύ των οποίων βρίσκεται και ένας ξένος, ο Γουόλτερ Μπέρι.

Ο πρώτος που συμπλήρωσε την… τριάδα ήταν ο Βαγγέλης Αλεξανδρής το 1985 και έξι χρόνια αργότερα το ίδιο έκανε ο Μάνθος Κατσούλης. Από τη δεκαετία του 2000 μέχρι και σήμερα ακολούθησαν οι Γιάννης Γκαγκαλούδης, Σοφοκλής Σχορτσανίτης, Χρήστος Ταπούτος και ο λιγότερο γνωστός της λίστας, Γιώργος Πασσαλίδης με σύντομο πέρασμα και από τις τρεις ομάδες. Ακολουθεί η λίστα των 9 παικτών που αγωνίστηκαν στις τρεις ομάδες της Θεσσαλονίκης.

 

Β. ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ: 1971-80 (Άρης), 1980-85 (ΠΑΟΚ), 1985-86 (Ηρακλής)
Μ. ΚΑΤΣΟΥΛΗΣ: 1974-88 (ΠΑΟΚ, 1988-1990 (Άρης), 1991 (Ηρακλής)
Σ. ΣΧΟΡΤΣΑΝΙΤΗΣ: 2000-03 (Ηρακλής), 2004-05 Άρης, 2015-16 (ΠΑΟΚ)
Κ. ΚΑΚΑΡΟΥΔΗΣ: 2000-03 (Άρης), 2014-16 (ΠΑΟΚ), 2017-… (Ηρακλής)
Γ. ΓΚΑΓΚΑΛΟΥΔΗΣ: 2001-03 (Άρης), 2004-06 (ΠΑΟΚ), 2016-… (Ηρακλής)
Δ. ΧΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ: 2002-06 (Άρης), 2006-08, 2012-13, 2015 (ΠΑΟΚ), 2016-… (Ηρακλής)
Γ. ΠΑΣΣΑΛΙΔΗΣ: 2003-04 (ΠΑΟΚ), 2005-06 (Άρης), Ηρακλής (2012-13)
Χ. ΤΑΠΟΥΤΟΣ: 2004-05 (Ηρακλής), 2009-10 (ΠΑΟΚ), 2010-12 (Άρης)
Γ. ΜΠΕΡΙ: 1991, 1996-97 (Άρης), 1993-94, 1998-99 (ΠΑΟΚ), 1994-95 (Ηρακλής)

 

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΣΕ ΑΡΗ, ΠΑΟΚ ΚΑΙ ΗΡΑΚΛΗ

Με αφορμή την παραπάνω λίστα σας παρουσιάζουμε και τους προπονητές που υπηρέτησαν και τις τρεις ομάδες της πόλης, με τον Βαγγέλη Αλεξανδρή να είναι ο μοναδικός που έχει περάσει από Άρη, ΠΑΟΚ και Ηρακλή τόσο με την ιδιότητα του παίκτη, όσο και με του προπονητή.

Ε. ΚΙΟΥΜΟΥΡΤΖΟΓΛΟΥ: 1980 (Ηρακλής), 1995 (ΠΑΟΚ), 1997 (Άρης)
Σ. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ: 1987-90 (Ηρακλής), 1993-94, 2005-06, 2009-17 (ΠΑΟΚ), 1994-96, 1998-99 (Άρης)
Ν. ΣΑΚΟΤΑ: 1990-91, 1994-95 (ΠΑΟΚ), 1993-94, 1998-2000 (Ηρακλής), 2000-01 (Άρης)
Λ. ΣΟΥΜΠΟΤΙΤΣ: 1994-95 (Ηρακλής), 1996-97, 2011 (Άρης), 2001 (ΠΑΟΚ)
Β. ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ: 1995-96,2007 (ΠΑΟΚ), 1997-98, 2015-… (Ηρακλής), 2002-04, 2011-12 (Άρης)