Οι Γερμανοί… ξέραναν τους Γάλλους!

Η Γερμανία έκανε την έκπληξη των «16», επιβλήθηκε της ισχυρής Γαλλίας (84-81) και περιμένει τον νικητή του Ισπανία – Τουρκία στα προημιτελικά! Σούπερ Ντάνιελ Τάις – Ντένις Σρέντερ, δεν αρκούσε στους Γάλλους ο τρομερός Εβάν Φουρνιέ. Χαμένο buzzer beater τρίποντο του Ντε Κολό.

Μια μεγάλη έκπληξη έκρυβε το δεύτερο ματς των νοκ – άουτ της Πόλης στο Eurobasket 2017. Η ποιοτική και επικίνδυνη Γερμανία «λύγισε» τους Γάλλους και τον… τρομακτικό Εβάν Φουρνιέ (27π.) και πήρε την πρόκριση στους «8», αφού ο Νάντο Ντε Κολό έχασε -ακόμα ένα- buzzer beater και δεν έστειλε το ματς στην παράταση. Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Ντάνιελ Τάις (22π., 7ρ.), Ντένις Σρέντερ (21π., 8ασ.).

Στα προημιτελικά οι Γερμανοί θα συναντήσουν είτε το μεγάλο φαβορί για το χρυσό, τους Ισπανούς, είτε τους διοργανωτές Τούρκους.

Η ομάδα του Βενσάν Κολέ θέλοντας να αποφύγει τα κακά πρώτα δεκάλεπτα των τελευταίων αγώνων της μπήκε «ζεστή» και με τον Τζόφρι Λοβέρν να την οδηγεί έδειξε πως έχει το «πάνω χέρι» της αναμέτρησης (10-19 στο 10′). Ωστόσο, η Γερμανία δεν πτοήθηκε από το καλύτερο ξεκίνημα των Γάλλων, βρήκε σταδιακά ρυθμό και μπόρεσε να μαζέψει το σκορ μέχρι το ημίχρονο (34-40 στο 20′).

Με αντεπίθεση διαρκείας και τους Ντένις Σρέντερ – Ντάνιελ Τάις πρωταγωνιστές, το σύνολο του Κρις Φλέμινγκ ισοφάρισε στο 27′ (51-51) και το ματς απέκτησε νέο ενδιαφέρον. Λίγο πριν από την ισοφάρισε είχε προηγηθεί το… κάρφωμα του τουρνουά, με τον Τάις των Μπόστον Σέλτικς να κάνει poster τον Μπορίς Ντιό. Το τρίτο δεκάλεπτο «έκλεισε» με σκορ 55-56.

Μάλιστα, στο 31′ δια χειρός Μαοντό Λο η Γερμανία πέρασε μπροστά (58-56). Οι Γάλλοι έπαθαν ένα «μπλακ – άουτ» σε πολύ κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού και με τους Σρέντερ – Τάις να συνεχίζουν να σκοράρουν η ομάδα του Φλέμινγκ πήγε στο +5 (70-65 στο 37′). Ο Μπορίς Ντιό έδωσε «ανάσες» στην ομάδα του (72-68), αλλά ένα 5-0 σερί δια χειρός Τάις έστειλε το ματς στο +9 και τους Γερμανούς «αγκαλιά» με την πρόκριση (77-68 στο 38′).

Ο σπουδαίος Εβάν Φουρνιέ, όμως, «απάντησε» άμεσα με ένα τρίποντο, ένα κλέψιμο και ένα εύκολο δίποντο. Έτσι, έφτασε τους 20π. και έστειλε το ματς στο… τρίποντο (77-74 στο 39′). Σε εκείνο το σημείο ο Σρέντερ των Ατλάντα Χοκς ήταν πολύ ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, αλλά ο Φουρνιέ συνέχισε το… σόου του (81-79, 11» πριν από το φινάλε). Ο Μαοντό Λο, που έκανε σερί κακές επιλογές στο φινάλε, έβαλε 1/2 βολές και το ματς πήγε στις… βολές. Οι Γερμανοί εν τέλει κράτησαν το προβάδισμά τους (2/2β. του Μπένζινγκ) και πήραν την νίκη – πρόκριση (84-81), αφού ο Νάντο ντε Κολό αστόχησε σε buzzer beater τρίποντο.

Τα Δεκάλεπτα: 10-19, 34-40, 55-56, 84-81