Ανατροπ-Άρης, μεγάλο διπλό (2-3) στην Κρήτη!

Μεγάλης σημασίας νίκη και με πολύ μεγάλο δείκτη δυσκολίας πραγματοποίησε ο Άρης στην Κρήτη καθώς βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο από τον Εργοτέλη, αλλά έκανε τη μεγάλη ανατροπή (2-3) στο δεύτερο μέρος, ανατρέποντας πλήρως το σκηνικό με σκόρερ τους Ντούνη-Διαμαντόπουλο (πέναλτι) και τον Πλατέλλα. 4 στα 4 και…μοναξιά στην κορυφή για την ομάδα του Σπανού, που φιγουράρει πρώτος με 12 βαθμούς στην βαθμολογία της Football League!

O Άρης ξεκίνησε πολύ νωθρά το παιχνίδι, μη έχοντας συνοχή στις γραμμές του και την άμυνα του να είναι… πελαγωμένη σε πολλές περιπτώσεις, κι αυτό το πλήρωσε σχετικά γρήγορα… Κι αυτό διότι στο 15′, ο Εργοτέλης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Κάιπερς μετά από πάσα του Σταμόπουλου.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, δέχτηκε και δεύτερο τέρμα από τον Σταματάκο στο 24’… Τίποτα δεν πήγαινε καλά για τον Άρη, που είχε πολλά προβλήματα μεσοαμυντικά, ενώ δεν κατόρθωνε να απειλήσει ιδιαιτέρως.

Στο 29′ ο Άρης έχασε την πιο μεγάλη του ευκαιρία με τον Κάσο να μην μπορεί να νικήσει όντας μόνος του τον Λαδά. Αυτή ήταν και η μοναδική ευκαιρία των κιτρίνων στο πρώτο μέρος, το οποίο έληξε δίχως κάτι άλλο αξιοσημείωτο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια αλλαγή για τον Δημήτρη Σπανό, με τον Ντούνη να περνά στην θέση του Κάσσου.

Ο Μάρκος Ντούνης δεν άργησε πολύ για να… δικαιολογήσει την παρουσία του, καθώς στο 53′ μείωσε σε 2-1 με ωραίο τελείωμα και έβαλε τον Άρη ξανά στο παιχνίδι…

H oμάδα του Σπανού εμφανίστηκε εντελώς διαφορετική στο δεύτερο μέρος του αγώνα, όντας πολύ επικίνδυνη και όσο περνούσε η ώρα επέβαλλε την κυριαρχία της.

Αυτή η κυριαρχία μετουσιώθηκε και σε μεγάλες ευκαιρίες, με τον Πλατέλλα στο 58′ και τον Διαμαντόπουλο στο επόμενο λεπτό.

Το πολυπόθητο δεύτερο γκολ ήρθε στο 72′, όταν ο Πλατέλλας ανατράπηκε μες στην περιοχή και ο Λάμπρου έδωσε πέναλτι. Ο ΔΙαμαντόποπουλος ανέλαβε να τον εκτελέσει και ευστόχησε, γράφοντας το 2-2.

Kόντρα στην ροή του αγώνα, ο Έφορντ έχασε μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη, καθώς το σουτ του στην αντεπίθεση απέκρουσε ο Καντιμοίρης.

Στο 83′, ο Καπνίδης πέρασε στην θέση του Πασά, σε μια κίνηση του Σπανού να ενισχύσει κι άλλο την επιθετική του γραμμή.

Η μεγάλη ανατροπή ήρθε στο 87′, όταν ο Ντούνης βγήκε -οριακά φαίνεται να μην είναι οφσάιντ- στην πλάτη της άμυνας, έδωσε στον Πλατέλλα που με τον Λαδά εξουδετερωμένο και σε κενή εστία έκανε το 2-3.

Στο 92′ ο Εργοτέλης έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-3, καθώς ο Σταματάκης πλάσαρε μόνος μέσα από την περιοχή αλλά ο Καντιμοίρης μπλόκαρε άνετα.

Στα εναπομείναντα λεπτά, δεν άλλαξε κάτι, με τους παίκτες του Άρη να πανηγυρίζουν μια πολύ σπουδαία νίκη, κάνοντας το «4 στα 4». ΠΛέον, ο Άρης βρίσκεται μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας της Football League και υποδέχεται την Παναχαϊκή την επόμενη αγωνιστική στο Βικελίδης.

Αυτές οι νίκες πάντως χτίζουν αυτοπεποίθηση και χαρακτήρα για μια ομάδα και αυτό είναι το μεγαλύτερο κέρδος των κιτρίνων…