Μετά από 290 ημέρες

Του Χρήστου Ραγκάτση…

ΡΕΑΛ – ΘΕΛΤΑ

Η Ρεάλ έκανε ένα άθλιο πρώτο ημίχρονο στο Βαγιαδολίδ κι αφού τη γλίτωσε φτηνά, εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γηπεδούχων, έφτασε στο άκρως κολακευτικό γι’ αυτήν 4-1. Ο Σολάρι αποχαιρέτησε, ο Ζιντάν επέστρεψε μετά από 290 ημέρες. Ο Σέρχιο Ράμος εξέτισε την ποινή του, ο Κασεμίρο είναι τιμωρημένος και οι Καρβαχάλ, Βινίσιους, Λούκας Βάσκεθ είναι τραυματίες.

Η Θέλτα παραπαίει από την ημέρα που τραυματίστηκε ο Ιάγο Άσπας.

Βλέπω τη Ρεάλ, με την αύρα του Ζιντάν, να μπαίνει δυνατά και να καθαρίζει το ματς από το ημίχρονο. Το ‘’over 1,5 1ου ημιχρόνου’’ δείχνει επιλογή. Επίσης, βλέπω να σκοράρει ο Ίσκο ο οποίος επί Σολάρι ήταν παροπλισμένος κι ο Ζιντάν θα τον εμπιστευτεί για το αρχικό σχήμα.

ΑΘΛΕΤΙΚ – ΑΤΛΕΤΙΚΟ

Η Αθλέτικ έχει στόχο την 7η θέση η οποία, υπό προϋποθέσεις, οδηγεί στο Europa League. Αν εξαιρεθεί η μόνιμη απουσία του Αντούριθ, οι Βάσκοι δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα.

Στην Ατλέτικο υπάρχει μεγάλη απογοήτευση για τον αποκλεισμό από τη Γιούβε. Το μόνο που απέμεινε στους ‘’ροχιμπλάνκος’’ είναι να εξαντλήσουν τις πιθανότητες τους για την κατάκτηση του τίτλου της Primera. Η Ατλέτικο βρίσκεται στο -7 από τη Μπάρτσα από την οποία φιλοξενείται στις αρχές του Απρίλη. Έχει πρόβλημα στα ακραία μπακ καθώς οι Λουίς Φιλίπε, Άριας και Λούκας είναι τραυματίες. Στην επίθεση, ο Σιμεόνε θα ξεκινήσει με τριπλέτα Γκριέθμαν, Μοράτα, Ντιέγκο Κόστα.

Το g/g είναι κάτι παραπάνω από καλοπληρωμένο.

ΛΕΓΑΝΕΣ – ΧΙΡΟΝΑ

Η Λεγανές βρίσκεται στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη. Με αντίπαλο την επικίνδυνη Χιρόνα θα κοιτάξει πρώτα να μη χάσει καθώς κι έναν πόντο να πάρει, με δεδομένο ότι η Θέλτα παίζει έξω με τη Ρεάλ και η Ράγιο έξω με τη Βιγιαρεάλ, η διαφορά, ίσως, μεγαλώσει. Μία Λεγανές η οποία στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός μετρά δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες.

Η Χιρόνα βρίσκεται στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη. Μετά την εντός έδρας ήττα από τη Βαλένθια, ένας πόντος θα είναι μπερεκέτι. Στις δύο πιο πρόσφατες εξόδους τους, οι Καταλανοί νίκησαν τη Ρεάλ και τη Ράγιο.