Ο τελικός της Τζέντα

Το Super Cup της Ισπανίας το φιλοξενεί η Τζέντα, η 2η μεγαλύτερη σε πληθυσμό πόλη της Σαουδικής Αραβίας, σε γήπεδο χωρητικότητας 62000 θεατών. Οι Ισπανοί που έκαναν το μακρινό και ακριβό (περίπου 3000 έουρος το άτομο) ταξίδι δεν είναι περισσότεροι από 1000.

Στον ημιτελικό της Τετάρτης, η Ρεάλ έκανε εξαιρετικό ματς, ειδικά στο 1ο ημίχρονο και πέταξε έξω τη Βαλένθια. Μία Ρεάλ η οποία δεν έχει Αζάρ, Μπενζεμά και Μπέιλ με το Ζιντάν να παρατάσσει σχήμα με πέντε χαφ πίσω από τον προωθημένο Γιόβιτς. Ο Γάλλος γνώρισε την αποθέωση για την επιλογή του.

Στον ημιτελικό της Πέμπτης, παρακολουθήσαμε ένα επικό 2ο ημίχρονο. Η Ατλέτικο προηγήθηκε στο 46ο λεπτό, η Μπάρτσα το γύρισε, δύο γκολ των Καταλανών ακυρώθηκαν από το VAR, η Ατλέτικο σκόραρε δις προς το φινάλε και το 3-2 έστειλε την ομάδα του Σιμεόνε στον τελικό.

Ο αποψινός τελικός ξεκινά είναι στις 20:00. Σφυρίζει ο Χοσέ Μαρία Σάντσεθ Μαρτίνεθ, ο διαιτητής του Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ πριν από ένα μήνα στο Καραϊσκάκη.

Η Ρεάλ δεν έχει φρέσκα προβλήματα, τη στιγμή που η Ατλέτικο θα παραταχθεί χωρίς τον Κόκε ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στον ημιτελικό, άνοιξε το σκορ και στο καπάκι αποχώρησε λόγω τραυματισμού.

Περιμένω έναν τελικό, με μονομαχίες, με φάσεις και γκολ και για τις δύο ομάδες.